101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nie żyje pastor Janusz Daszuta [WSPOMNIENIE]

Data publikacji: 22.07.2018 09:38 / Data aktualizacji: 22.07.2018 18:44
Autor: Kamil Król , Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości /Źródło: wikipedia.org
Komentarze
Z lewej pastor Janusz Daszuta podczas wręczenia nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka

Z lewej: pastor Janusz Daszuta podczas wręczenia nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

W nocy z soboty na niedzielę, po długiej, ciężkiej chorobie zmarł ks. Janusz Daszuta, pastor parafii ewangelicko-metodystycznej w Kielcach. Od lat był związany z Radiem Kielce, gdzie jako stały gość audycji ekumenicznej Aby Byli Jedno przybliżał Kościół Ewangelicko-Metodystyczny.

Ks. Janusz Daszuta od 22 lat był proboszczem parafii Ogród Oliwny, wchodzącej w skład okręgu wschodniego Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP. Studia teologiczne odbył w Oak Hills Christian College w Bemidji w USA (1988-1993).

- Dla mnie on nie odszedł - mówi pastor Wojciech Ostrowski z parafii ewangelicko-metodystycznej w Kielcach. Zawsze będzie żył w moim sercu i w sercach wielu ludzi. Był to naprawdę Boży człowiek.

Ks. Janusz Daszuta był działaczem ekumenicznym, społecznym i samorządowym, członkiem Rady Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP. Jako działacz ekumeniczny reprezentował swój Kościół piastując między innymi funkcję przewodniczącego Oddziału Świętokrzyskiego Polskiej Rady Ekumenicznej. Był współorganizatorem kieleckiego Marszu Pokuty upamiętniającego ofiary miejscowego pogromu na ludności żydowskiej.

W latach 2003-2007 pastor Janusz Daszuta piastował mandat radnego gminy Morawica. Był również prezesem i działaczem Stowarzyszenia Ekorozwoju Lisowa i Zaborza. Pełnił funkcję dyrektora Ośrodka Nauczania Języka Angielskiego "Metodyści" w Kielcach. Był laureatem Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka, przyznawanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Został również odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Sztandarową akcją zainicjowaną przez niego w województwie świętokrzyskim jest Wioska Indiańska. To letnie półkolonie dla dzieci z udziałem amerykańskich wolontariuszy, które w każde wakacje odbywają się w Zaborzu.

- W wielu działaniach był pionierem - dodaje pastor Wojciech Ostrowski - Był zawsze aktywny. Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych. Dla mnie na pewnych polach pracy społecznej i duchowej pastor Janusz Daszuta jest niezastąpionym człowiekiem - dodaje.

Nabożeństwo pogrzebowe odbędzie się w sobotę, 28 lipca, o godz 12 w Ekumenicznej Świątyni Pokoju ul. Sienkiewicza 1 w Kielcach. Urna z prochami będzie wystawiona od godz. 11.00 z możliwością wpisu do księgi kondolencyjnej. Prochy pastora Janusza Daszuty zostaną złożone do grobu na Cmentarzu Parafialnym w Lisowie.

Rodzina pastora prosi, żeby zamiast kwiatów składać dobrowolne datki na  Fundusz Wioski Indiańskiej w Zaborzu. Nr konta 37105014161000009080007538  z dopiskiem “kwiaty pamięci o pastorze Januszu Daszucie”.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution