101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

„Czołem mości Panowie”. Wystawa w Oblęgorku

Data publikacji: 08.08.2018 13:11
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze

24.04.2018 Oblęgorek. Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach prezentująca m.in. muzealia związane z kulturą sarmacką „Czołem mości Panowie!”
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Sarmackie portrety, między innymi: Anny Marii Wielopolskiej, Marii Zofii ze Śleniawskich, a także Jana Klemensa Branickiego można zobaczyć na wystawie „Czołem mości Panowie” w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Sarmackie portrety kobiet i mężczyzn, powstałe w XVII i XVIII wieku, to jednak tylko część nowej ekspozycji. Łącznie prezentuje ona prawie 70 eksponatów z okresu staropolskiego, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach. Całość podzielono na pięć części: portret sarmacki, strój, uczta, wojna oraz obrzęd pogrzebowy.

Oprócz dzieł malarskich, na wystawie można zobaczyć uzbrojenie, elementy ubioru i szkło, z którego korzystała ówczesna szlachta.

Sarmackie portrety zostały powieszone w miejscu sześciu grafik Stefana Della Belli, prezentujących wyjazd poselstwa polskiego do Rzymu w 1633 roku, a także litografii z wizerunkami najznamienitszych polskich dowódców wojskowych, wykonanych przez Antoine Maurina i Daniela Schulza.

Kurator wystawy, Piotr Walczyk informuje, że taka zmiana była konieczna.

– Powodem jest dbałość o muzealia, które nie mogą być wystawiane na działanie światła przez dłuższy czas – dodaje.

Ekspozycja „Czołem mości Panowie!” jest udostępniona dla zwiedzających w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku do 28 października.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution