101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Strajk w starachowickim MZK trwa. Część kursów przejmie zewnętrzna firma?

Data publikacji: 09.08.2018 14:09
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Z powodu protestu kierowców Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego autobusy w Starachowicach kursują według sobotnich rozkładów, co oznacza, że kursów jest znacznie mniej
Starachowice. 09.08.2018 / Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

Zewnętrzna firma może przejąć część linii komunikacji miejskiej w Starachowicach. To efekt protestu kierowców miejscowego MZK. Kolejne rozmowy protestujących z zarządem firmy nie przyniosły porozumienia, a zwolnienia lekarskie przedstawiają następni pracownicy. Obecnie przebywa na nich już 28 z 60 kierowców, a to sprawia, że jest problem z obsadzeniem okrojonego i tak rozkładu jazdy.

Jak informowaliśmy, od środy autobusy kursują zgodnie z sobotnim rozkładem.

Sytuacja sprawiła, że prezydent Starachowic Marek Materek, który uczestniczył w czwartkowych negocjacjach telefonicznie, zaproponował wynajęcie zewnętrznej firmy do obsługi 20 procent kursów MZK. Prezes firmy Marek Staniak informuje, że kolejne rozmowy z pracownikami mają być prowadzone w niedzielę od godz. 18.00.

Kierowcy domagają się podniesienia pensji zasadniczej do 3,5 tysiąca złotych brutto. W zamian są skłonni zrezygnować z kilku dodatków. Propozycja przedstawiona przez Zarząd MZK jest o tysiąc złotych niższa. Czwartkowe rozmowy, w których uczestniczyli przedstawiciele związków zawodowych działających w MZK, prezes spółki Marek Staniak i wiceprezydent Starachowic Jerzy Miśkiewicz, nie przyniosły rozwiązania.

Jak mówi Aneta Kosterna, przewodnicząca NSZZ Solidarność w zakładzie, spotkanie miało charakter informacyjny. Zarząd MZK nie przyjął propozycji pracowników, a kolejne rozstrzygnięcia mają zapaść podczas piątkowego zebrania Rady Nadzorczej MZK.

Prezydent Marek Materek wystosował do mieszkańców list otwarty, w którym wyraża zrozumienie dla postulatów kierowców, ale z drugiej strony ma do nich żal, że stosują szantaż na mieszkańcach.

PEŁNA TREŚĆ LISTU

Więcej o sytuacji w starachowickim MZK w Punktach Widzenia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution