101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dwa obrazy malarskich mistrzów w kolekcji kieleckiego Muzeum Narodowego

Data publikacji: 10.08.2018 15:51
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze

Obraz autorstwa Józefa Szermentowskiego "Wspomnienia"
Fot. Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe wzbogaciło się o kolejny obraz autorstwa Józefa Szermentowskiego - "Wspomnienia". To już 35 w kolekcji tej instytucji dzieło tego autora, co czyni z muzeum placówkę, posiadającą największy zbiór prac Szermentowskiego w całej Polsce.

Obraz został zakupiony od prywatnych kolekcjonerów, razem z płótnem autorstwa Franciszka Kostrzewskiego „Połów ryb”, za kwotę ponad 150 tysięcy złotych. Część środków, ponad 80 tysięcy zł przekazało na ten cel Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dyrektor placówki Robert Kotowski zaznaczył, że jest bardzo zadowolony z zakupu. - To pokazuje, że rozwój muzeum nie polega tylko na inwestycji, konserwacji czy modernizacji - dodał.

Obydwa obrazy pochodzą z XIX wieku i prezentują styl, charakterystyczny dla obu malarzy. „Wspomnienie” Józefa Szermentowskiego powstało w Paryżu w 1865 roku i jest obrazem odwołującym się do wydarzeń historycznych z 1863 roku. Natomiast „Połów Ryb” autorstwa Franciszka Kostrzewskiego został namalowany w 1864 roku i pochodzi z najlepszego okresu twórczości malarza. Na płótnie ukazana jest scena rodzajowa połowu ryb na tle malowniczego krajobrazu.

Zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach Daria Dyktyńska zaznaczyła, że na tym obrazie można dostrzec najdrobniejsze szczegóły, m. in. guziki od surdutu. - To właśnie jeden ze znaków rozpoznawczych tego twórcy. Przywiązywał on bowiem dużą wagę do szczegółów - podkreśliła.

Muzeum stara się pozyskiwać nowe obiekty muzealne co roku. Robert Kotowski podkreślił, że obecnie są już plany dotyczące zakupu kolejnych dzieł, ale to jeszcze nic konkretnego.
Obecnie obrazy zostaną przetransportowane do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, gdzie dołączą do zbiorów muzeów przewiezionych tam w zeszłym roku. Całość muzealiów powróci do Kielc wiosną 2019 roku, gdzie w maju zostaną zaprezentowane w odremontowanej Galerii Malarstwa Polskiego, w której powstanie osobna sala wystawowa poświęcona Szermentowskiemu i Kostrzewskiemu.

Obraz autorstwa Franciszka Kostrzewskiego „Połów ryb”Fot. Muzeum Narodowe

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution