101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Poświęciła swój talent dla kariery męża

Data publikacji: 12.08.2018 19:42
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze

20.05.2018 Ciekoty. Żeromszczyzna. Szklany Dom
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

„Oktawia Żeromska - portret rodzinny”, to tytuł książki, której promocja odbyła się dziś w Centrum Edukacyjnym Szklany Dom w Ciekotach. Jej bohaterką jest pierwsza żona Stefana Żeromskiego - Oktawia, z domu Radziwiłowicz. Publikacja jest jedną z pierwszych, które przybliżają postać kobiety niedocenionej, ale zajmującej istotne miejsce w życiu i twórczości autora „Syzyfowych prac”.

Poznali się w Nałęczowie. Oktawia początkowo chciała zeswatać pisarza ze swoją przyjaciółką, jednak los chciał inaczej i Stefan Żeromski zakochał się właśnie w niej.

Autorka książki Maria Mironowicz-Panek podkreśla, że jej celem było ukazanie Oktawii jako człowieka z krwi i kości. - Chciałam pokazać, jak była istotna dla kariery Stefana Żeromskiego. Była bardzo utalentowana, a jednak poświęciła to, aby wspierać i pomagać ukochanemu pisarzowi - dodała.

Prace nad książką trwały pięć lat. Publikacja ma ponad 200 stron, na których znajdują się nie tylko fotografie, ale również listy Oktawii z czasów panieńskich. Przybliża postać tej kobiety, ukazując przy tym nieznane dotychczas fakty z jej życia. W książce można m. in. wyczytać, że Oktawia Żeromska była jedną z pierwszych osób, które czytały rękopisy Bolesława Prusa. Poznali się oni również w Nałęczowie i zaprzyjaźnili, co zaowocowało zaufaniem i pomocą w czytaniu tekstów - zaznacza Maria Mironowicz-Panek.

Osoby, które uczestniczyły w promocji podkreślały, że podoba się im nie tylko formuła i temat prelekcji ale również sposób jej prowadzenia. Książka kosztuje 30 złotych, można ją kupić m.in. w Centrum Edukacyjnym Szklany Dom w Ciekotach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution