101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kieleckie muzealia na wystawie w Szczecinie

Data publikacji: 12.08.2018 20:50
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze

03.09.2017. Kielce, Muzeum Narodowe. "Pożegnanie" Galerii Malarstwa przed remontem Pałacu Biskupów
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dzieła malarskie ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach, wystawiane na Zamku Książąt Pomorskich cieszą się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Jak informowaliśmy - obrazy zostały przewiezione do Szczecina w związku z remontem Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich.

Na wystawie w Szczecinie znalazły się m. in. dzieła Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Szermentowskiego, a także Józefa Pankiewicza, wśród nich słynna „Dziewczynka w czerwonej sukience”.

Renata Zdero, główny specjalista w dziale wystaw artystycznych Zamku Książąt Pomorskich informuje, że z kieleckich zbiorów eksponowane jest 300 obrazów. - To dla nas okazja na zaprezentowanie tej bogatej kolekcji polskiego malarstwa również gościom z zagranicy - dodała.

Wokół wystawy „Piękno poza czasem. Kolekcja Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie”, która potrwa do stycznia 2019 roku, został zbudowany bogaty program edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Przygotowano dla nich warsztaty, lekcje muzealne i wykłady poświęcone kierunkom w sztuce polskiej oraz jej najwybitniejszym przedstawicielom.

Jesienią będzie można zobaczyć wystawę „Piękne i użyteczne”, czyli ekspozycję prezentującą szkło i porcelanę pochodzące ze zbiorów kieleckiego muzeum. Natomiast w przyszłym roku gościom szczecińskiego zamku zostanie udostępniona wystawa „Uczeń i pierwszy mistrz”, pokazująca dzieła Józefa Szermentowskiego i Franciszka Kostrzewskiego. Będzie to zarazem ekspozycja zamykająca ponad roczny pobyt kieleckich muzealiów w Szczecinie.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało kieleckiemu muzeum na remont 14 milionów złotych. Obejmuje on m. in. Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. Do najważniejszych zadań podczas inwestycji jest wymiana systemów alarmowych. Oprócz tego zostaną także odświeżone elewacje, stropy oraz malowidła ścienne.

Dyrektor Muzeum Narodowego Robert Kotowski zaznacza że jest zadowolony z przebiegu remontu. - Prace zostaną przyspieszone, ale o dokładnej dacie zakończenia jeszcze nie można tu mówić - zaznaczył.

Planowany powrót muzealiów do Kielc, to wiosna 2019 roku. Ostateczne zakończenie remontu, zapisane w kontrakcie, to rok 2023.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution