101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Jednostka na Bukówce dumą Kielc

Data publikacji: 14.09.2018 15:35
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Jubileusz 29-lecia istnienia Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Kielce. 14.09.2018 / Fot. Monika Miller / Radio Kielce

29-lecia istnienia obchodzi Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Z tej okazji na Bukówce odbyły się uroczystości, poprzedzone mszą świętą. Uczestniczyli w nich m.in. żołnierze, przedstawiciele służb mundurowych, wojewoda świętokrzyski oraz parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej.

Dla Pawła Chabielskiego, komendanta Centrum, to pierwsza uroczystość po objęciu dowództwa. Jak podkreśla, na przestrzeni lat w jednostce wiele rzeczy się zmieniło, a centrum stale się doskonali.  

- Rozwijamy swoje procedury oraz taktyki. Zmieniają się zagrożenia, dlatego i my musimy zmieniać działania i dostosowywać szkolenia tak, aby żołnierze, którzy wyjeżdżają na misje, wiedzieli jak należy funkcjonować za granicami państwa - powiedział Paweł Chabielski.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podkreśliła, że jest dumna z faktu, że tak elitarna grupa żołnierzy, przez blisko 30 lat szkoli się na kieleckiej Bukówce.  

- Tu przygotowują się do tego, by sprawnie działać na terenie objętym wojną. Tu nabywają sprawności i umiejętności działania w grupie. To duma dla Kielc - dodała wojewoda.

Senator PiS Jarosław Rusiecki, przewodniczący Komisji Obrony Narodowej przypomniał, że jest to pierwsza uroczystość z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Ochotnicy aktualnie uczestniczą w szkoleniu taktycznym na poligonie w Nowej Dębie. Wkrótce, 23 września, na Placu Wolności w Kielcach będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w przysiędze wojskowej. To pokazuje, że armia się rozwija - stwierdził parlamentarzysta.

Senator PiS Krzysztof Słoń twierdzi, że szczególnie w wojsku ważne jest kultywowanie tradycji.  

- Młodzi żołnierze powinni czerpać wzorce z chwalebnej historii naszego oręża. Ważny jest ceremoniał wojskowy i kształtowanie ducha wskazując na bohaterów, którzy przez lata walczyli za naszą ojczyznę - podkreślił parlamentarzysta.

W uroczystości wziął udział także Rafał Nowak, dyrektor Wzgórza Zamkowego w Kielcach.

- Tu tradycja jest kultywowana już od czasu 4. Pułku Piechoty Legionów. Chce oddać hołd weteranom, którzy biorą udział w misjach zagranicznych i niosą pokój na całym świecie - powiedział Rafał Nowak.

Najważniejszym zadaniem Centrum jest obecnie szkolenie żołnierzy na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych. Przez 29 lat, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych wyszkoliło kilkanaście tysięcy żołnierzy, nie tylko z Polski, ale także m.in.: Brazylii, Czarnogóry i Stanów Zjednoczonych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution