101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Młodzież z Jędrzejowa porządkowała cmentarz żydowski

Data publikacji: 14.09.2018 15:48
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Jędrzejów. Sprzątanie cmentarza żydowskiego
14.09.2018 / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

Uczniowie jędrzejowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja porządkowali cmentarz żydowski. Czyścili macewy i pozostałości nagrobków, grabili teren oraz zbierali śmieci. Porządkowanie odbyło się w ramach trwającego od poniedziałku w liceum II Tygodnia Tolerancji i Dialogu Kulturowego.

Jak powiedziała siostra Maria Kasprzyk, uczniowie w ten sposób chcieli uczcić pamięć społeczności żydowskiej, która kiedyś stanowiła ważną historię Jędrzejowa.

Aleksandra i Natalia, które wzięły udział w akcji, zaznaczyły, że porządkowały to miejsce z myślą o kolejnych pokoleniach.  

- W Jędrzejowie Żydzi zaczęli osiedlać się w latach 60. XIX wieku. Cmentarz żydowski powstał w drugiej połowie XIX wieku i funkcjonował do II wojny światowej - przypomniał burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek.  

Jak dodał, obecnie znajduje się tam tylko kilkanaście elementów, pozostałości po nagrobkach. Część z nich to te zachowane z czasów II wojny światowej, a reszta przywieziona została na cmentarz m.in. po budowie oświetlenia na ulicy Reymonta.

- Tam macewy zostały wykorzystane do utwardzenia tzw. Berlina, czyli placu znajdującego się między ulicą Reymonta, a ulicą Kolejową. Są nadal takie miejsca, gdzie macewy nie zostały wydobyte. Chodzi m.in. o przepust na Jasionce przy skrzyżowaniu z ulicą Głowackiego. Po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków podjęto decyzję, iż macewy tam pozostaną, ponieważ ich wydobycie groziło ich zniszczeniu. To miejsce upamiętnione zostało tablicą - dodaje burmistrz Piszczek.

W niedzielę na zakończenie II Tygodnia Tolerancji i Dialogu Kulturowego w Jędrzejowie odbędzie się Marsz Pamięci z okazji 75 rocznicy likwidacji jędrzejowskiego getta. Ponadto w Muzeum im. Przypkowskich, uczniowie Gimnazjum Nr 2 z Jędrzejowa zaprezentują nakręcony przez siebie film „Nasi Sąsiedzi - Żydzi”, a także odbędą się rozmowy wokół „Księgi Pamięci jędrzejowskich - Żydów”. Ponadto w ogrodzie muzealnym zaplanowano „Koncert Pamięci”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution