101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Tysiące wiernych dotarło na Święty Krzyż

Data publikacji: 22.09.2018 10:25 / Data aktualizacji: 22.09.2018 18:40
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
22.09.2018 Święty Krzyż. Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy zakończył się mszą świętą na błoniach przed klasztorem

22.09.2018 Święty Krzyż. Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy zakończył się mszą świętą na błoniach przed klasztorem
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kilka tysięcy pielgrzymów wzięło udział w mszy świętej na zakończenie XIX Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego na Święty Krzyż. W tym roku organizatorzy przygotowali dla wiernych 15 tras o różnym stopniu trudności. Najkrótsza z nich licząca 2,5 kilometra wiodła z Huty Szklanej, a najdłuższa, 40-kilometrowa, rozpoczęła się wczesnym porankiem przy kościele św. Wojciecha w Kielcach.

Eucharystii na błoniach świętokrzyskiego klasztoru przewodniczył biskup Marian Florczyk, homilię wygłosił natomiast ordynariusz diecezji kieleckiej biskup Jan Piotrowski, który podkreślił, znaczenie krzyża w życiu codziennym chrześcijan.

- Naszą obecnością i trudem pielgrzymkowym wyznajemy z wiarą, że niezawodną busolą naszej chrześcijańskiej wędrówki jest krzyż z Jezusem Chrystusem. Bowiem tylko taki krzyż ma sens i tylko taki krzyż jest bramą do pełni życia - mówił hierarcha.

Hasło tegorocznego rajdu: „Krzyż stał się nam bramą” zostało zaczerpnięte z wiersza, Cypriana Kamila Norwida, który również pielgrzymował do świętokrzyskiego sanktuarium.

Iwona Baran, przewodnik trasy Modrzewiowej z Rudek na Święty Krzyż podkreśla, że 12-kilometrową trasę pokonało w sumie ponad sześćset osób.

- Trasa była bardzo malownicza, poza odcinkiem z Nowej Słupi była asfaltowa, więc nie była bardzo wymagająca dla piechurów. Idea rajdu pielgrzymkowego to inicjatywa, która bardzo dobrze jest odbierana przez mieszkańców i wiernych. Co roku biorą w nim udział nie tylko mieszkańcy naszego regionu, ale również z innych województw - dodaje.

Pielgrzymi, którzy dotarli na Święty Krzyż, twierdzą, że mimo niezbyt sprzyjających warunków atmosferycznych warto brać udział w tego typu wydarzeniach, które łączą aktywne spędzanie czasu z modlitwą.

Zdaniem Oli Dybały, uczennicy Szkoły Katolickiej im Św. Stanisława Kostki w Kielcach Święty Krzyż to miejsce szczególne nie tylko dla Kielczan, ale i wszystkich Polaków, przede wszystkim ze względu na swoją historię, ale również atrakcyjne położenie. Z kolei pani Justyna podkreśla, że rajd pielgrzymkowy jest dobrą alternatywą dla młodzieży, która dzięki temu może oderwać się od wirtualnego świata.

Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy organizują Oddział Świętokrzyski PTTK, diecezja kielecka i Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na Św. Krzyżu. Na Święty Krzyż dotarli także uczestnicy rowerowego rajdu z Kielc, którego organizatorem był biskup Marian Florczyk.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution