101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Tysiące wiernych dotarło na Święty Krzyż

Data publikacji: 22.09.2018 10:25 / Data aktualizacji: 22.09.2018 18:40
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

22.09.2018 Święty Krzyż. Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy zakończył się mszą świętą na błoniach przed klasztorem
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kilka tysięcy pielgrzymów wzięło udział w mszy świętej na zakończenie XIX Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego na Święty Krzyż. W tym roku organizatorzy przygotowali dla wiernych 15 tras o różnym stopniu trudności. Najkrótsza z nich licząca 2,5 kilometra wiodła z Huty Szklanej, a najdłuższa, 40-kilometrowa, rozpoczęła się wczesnym porankiem przy kościele św. Wojciecha w Kielcach.

Eucharystii na błoniach świętokrzyskiego klasztoru przewodniczył biskup Marian Florczyk, homilię wygłosił natomiast ordynariusz diecezji kieleckiej biskup Jan Piotrowski, który podkreślił, znaczenie krzyża w życiu codziennym chrześcijan.

- Naszą obecnością i trudem pielgrzymkowym wyznajemy z wiarą, że niezawodną busolą naszej chrześcijańskiej wędrówki jest krzyż z Jezusem Chrystusem. Bowiem tylko taki krzyż ma sens i tylko taki krzyż jest bramą do pełni życia - mówił hierarcha.

Hasło tegorocznego rajdu: „Krzyż stał się nam bramą” zostało zaczerpnięte z wiersza, Cypriana Kamila Norwida, który również pielgrzymował do świętokrzyskiego sanktuarium.

Iwona Baran, przewodnik trasy Modrzewiowej z Rudek na Święty Krzyż podkreśla, że 12-kilometrową trasę pokonało w sumie ponad sześćset osób.

- Trasa była bardzo malownicza, poza odcinkiem z Nowej Słupi była asfaltowa, więc nie była bardzo wymagająca dla piechurów. Idea rajdu pielgrzymkowego to inicjatywa, która bardzo dobrze jest odbierana przez mieszkańców i wiernych. Co roku biorą w nim udział nie tylko mieszkańcy naszego regionu, ale również z innych województw - dodaje.

Pielgrzymi, którzy dotarli na Święty Krzyż, twierdzą, że mimo niezbyt sprzyjających warunków atmosferycznych warto brać udział w tego typu wydarzeniach, które łączą aktywne spędzanie czasu z modlitwą.

Zdaniem Oli Dybały, uczennicy Szkoły Katolickiej im Św. Stanisława Kostki w Kielcach Święty Krzyż to miejsce szczególne nie tylko dla Kielczan, ale i wszystkich Polaków, przede wszystkim ze względu na swoją historię, ale również atrakcyjne położenie. Z kolei pani Justyna podkreśla, że rajd pielgrzymkowy jest dobrą alternatywą dla młodzieży, która dzięki temu może oderwać się od wirtualnego świata.

Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy organizują Oddział Świętokrzyski PTTK, diecezja kielecka i Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na Św. Krzyżu. Na Święty Krzyż dotarli także uczestnicy rowerowego rajdu z Kielc, którego organizatorem był biskup Marian Florczyk.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution