101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Generał wzorem dla uczniów

Data publikacji: 26.09.2018 16:08
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Generał brygady Stanisław Gano patronem Szkoły Podstawowej nr 1 w Opatowie

Generał brygady Stanisław Gano patronem Szkoły Podstawowej nr 1 w Opatowie
Opatów. 26.09.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Generał brygady Stanisław Gano, pochodzący z Opatowa oficer Wojska Polskiego, od dziś jest oficjalnie patronem Szkoły Podstawowej nr 1 w Opatowie. Generał był szefem polskiego wywiadu wojskowego w czasie II wojny światowej. Uroczystości z udziałem rodziny żołnierza odbyły się dziś, w rocznicę pozbawienia go polskiego obywatelstwa przez komunistyczny Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej.

Do Opatowa przyjechał krewny generała Marek Ujejski. Jak mówił, jest wdzięczny lokalnej społeczności za upamiętnienie wybitnej postaci, która doskonale sprawdzi się w roli patrona szkoły. To forma upamiętnienia tych, którzy dla Polski pracowali w wywiadzie i niewiele dziś się o nich mówi.

Uczniowie wybrali patrona w głosowaniu. Wiedzą kim był i jakie miał zasługi dla Polski. Są dumni, że opatowianin jest patronem „Jedynki”. Cieszą się, że człowiek pochodzący z Opatowa tak wiele osiągnął i może być dla nich autorytetem.

Historyk Marek Lis, 20 lat temu napisał pierwszą biografię generała Stanisława Gano, korzystając z dokumentów Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie oraz archiwum generała Sikorskiego w Londynie.

Z kolei inny historyk, Andrzej Żychowski dążył do odnalezienia rodziny żołnierza. Jak mówi, 2 lata zajęło mu, aby odnaleźć Marka Ujejskiego. Bliższej rodziny nie ma, ponieważ wszyscy już nie żyją.

– Te poszukiwania dotyczyły całej Polski oraz Francji. Ta rodzina ma wiele tajemnic, które czekają na badacza, który sięgnie po archiwa i dokumenty w IPN-ie – mówi Andrzej Żychowski.

Burmistrz Opatowa Andrzej Chaniecki podkreśla, że życiorys Stanisława Gano jest bez skazy i to wybitny autorytet dla młodzieży. Sam jest oczarowany postacią patrona opatowskiej „Jedynki”.

Generał brygady Stanisław Gano, w stopniu pułkownika kierował Oddziałem II Sztabu Naczelnego Wodza, czyli polskim wywiadem wojskowym, w czasie II wojny światowej. Podczas I wojny światowej walczył m. in. w szeregach 4. Dywizji Strzelców Polskich. Po odzyskaniu niepodległości służył w 2. Dywizji Piechoty Legionów i walczył podczas wojny polsko-bolszewickiej. Za zasługi z okresu wojen o odrodzenie państwowości polskiej otrzymał order Virtuti Militari, kilkakrotnie Krzyż Walecznych i Medal Niepodległości. Jego grób znajduje się w Casablance w Maroku.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution