101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Przeziębienie ma duży wpływ na serce

Data publikacji: 09.10.2018 19:45
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Janusz Sielski, kardiolog
10.04.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Nawracające infekcje, niewyleczone przeziębienia oraz przedłużające się osłabienie organizmu mogą mieć bardzo niedobry wpływ na nasze serce. Rozmawialiśmy o tym w „Czasie dla zdrowia”. Gościem spotkania był doktor nauk medycznych Janusz Sielski- kierownik oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii WSZ w Kielcach.

Panie doktorze dlaczego przeziębienia mogą być groźne dla serca?

Nieleczone przeziębienie może negatywnie wpływać na górne drogi oddechowe, doprowadzając do zapalenia oskrzeli, a nawet płuc. Niestety może także doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego z czego nawet nie zdajemy sobie sprawy. Warto dodać, że takie zapalenie mięśnia sercowego to bardzo poważna sprawa. Leczenie odbywa się w szpitalu, a konsekwencje takiego zapalenia pacjent może odczuwać przez długi czas, w niektórych przypadkach nawet do końca życia.

Kto jest szczególnie narażony na zapalenie mięśnia sercowego?

To jest bardzo ciekawe zjawisko nie do końca jeszcze zbadane. Niektóre osoby są bardziej predysponowane do zachorowania. Mam tu na myśli ludzi, którzy specyficznie reagują na wirusy, które w efekcie doprowadzają do przebudowy mięśnia sercowego, tak, że w rezultacie staje się dysfunkcyjny, przestaje prawidłowo funkcjonować i dochodzi do jego przerostu.

Na co zwracać szczególną uwagę?

Przede wszystkim proszę nie bagatelizować zwykłych przeziębień i infekcji. Zawsze należy o siebie zadbać, zastosować leki i pozostać na kilka dni w domu. Jeśli po przebytej infekcji nadal czujemy się osłabieni, często się pocimy, a nasze serce np. po wejściu na 2 piętro ma przyśpieszony rytm, to warto skorzystać z konsultacji z lekarzem.

 Część pierwsza:

 Część druga:   

 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution