101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Oryginalna interpretacja legendy o Lechu, Czechu i Rusie w kieleckim „Kubusiu”

Data publikacji: 10.10.2018 08:59
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Kultura
Komentarze

Kielce. Spektakl „Gniazdo” w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Kuba Sielski, Anna Domalewska, Michał Olszewski. Beata Orłowska - pod stołem
Kielce. 09.10.2018 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Patriotyczna opowieść o legendzie powstania państwa polskiego, przedstawiona w unowocześnionej formie, skierowanej zarówno do dzieci jak i do rodziców - spektakl „Gniazdo", przygotowany przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach będzie miał premierę 14 października.

Jego autorką jest Maria Wojtyszko. Sztuka opowiada autorską wersję legendy o Lechu, Czechu i Rusie, wyruszających na poszukiwanie ziem, na których mogliby osiąść. W historii pojawiają się także nowe wątki, na przykład obecność znudzonej siedzeniem w domu siostry Wandy. Narratorem opowieści jest Orzeł Biały, komentujący poczynania bohaterów, którzy, by osiągnąć swój cel muszą stawić czoła wielu niebezpieczeństwom i nieoczekiwanym przygodom.

Jak mówi reżyser Robert Drobniuch, choć podstawą do stworzenia spektaklu była legenda o powstaniu Polski, to w historii twórcy zawarli wiele odniesień do współczesności oraz uniwersalnych  prawd, które mogą być bliskie zarówno najmłodszym widzom, jak i osobom dorosłym.

Ważnym elementem sztuki jest warstwa muzyczna. Utwory stworzone na potrzeby spektaklu zostały nagrane zarówno na instrumentach współczesnych, jak i sięgających historią kilku tysięcy lat wstecz. Pojawią się m. in. lira korbowa, duduk, czy kala ubass.

Jak mówi Sambor Dudziński, autor muzyki do spektaklu - dzięki takiemu doborowi instrumentów historia nabierze uniwersalnego wydźwięku, nie związanego z żadnym konkretnym miejscem i okresem historycznym.

Premiera spektaklu „Gniazdo” 14 października. Bilety dostępne są w kasach Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution