101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Epopeja narodowa na Wzgórzu Zamkowym

Data publikacji: 08.11.2018 14:26
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Świętokrzyska młodzież czyta "Pana Tadeusza" w OMPiO
Kielce. 08.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach zabrzmiały dziś fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Cytaty z naszej narodowej epopei, w wykonaniu uczniów szkół ponadgimnazjalnych, zrealizowano w ramach projektu „Centrum Polszczyzny”, którego celem jest upowszechnianie wśród młodzieży idei humanistycznych oraz patriotycznych i popularyzowanie ojczystej literatury. Wydarzenie nawiązuje do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Elżbieta Pruchnicka, polonistka z III Liceum Ogólnokształcącego imienia Cypriana Kamila Norwida w Kielcach, a także koordynatorka projektu podkreśla, że pomimo tego, iż dzieło Adama Mickiewicza, jest powszechnie znane, „Pan Tadeusz” nie jest ulubioną lekturą uczniów.

- Chcemy ich jednak przekonać, pokazując piękny język. To także okazja do zrozumienia polskiej mentalności, naszego narodowego ducha - dodaje.

Wspólne czytanie epopei nie jest być może spektakularnym sposobem na uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jednak jest to bardzo patriotyczne spotkanie z utworem, który jest wizytówką naszego kraju.

Uczniowie, którzy przedstawiali dziś fragmenty „Pana Tadeusza”, podkreślają, że to dla nich ważna lektura, także w kontekście egzaminu maturalnego.

- Musimy znać jej treść. Niektórzy mogą uważać, że w tej lekturze jest za dużo historycznych i patriotycznych treści, a jej język może być również niezrozumiały. Jednak dzięki takim przedsięwzięciom możemy poznać ją na nowo. Możemy także sami zaprezentować nowe spojrzenie na tę lekturę. Ten utwór ukazuje w pigułce historię Polski, zwłaszcza tego okresu po rozbiorach, kiedy wiele osób musiało udać się na emigrację - zaznaczają. 

Projekt „Centrum polszczyzny” realizowanym przez III Liceum Ogólnokształcące imienia Cypriana Kamila Norwida współorganizowało także sześć placówek ponadgimnazjalnych z Kielc oraz Powiatowy Zespół Szkół w Chęcinach.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution