101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Historycy dyskutowali o trudnych drogach do niepodległości

Data publikacji: 08.11.2018 15:22
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Konferencja IPN "Na stos rzuciliśmy nasz życia los" w Urzędzie Miasta Kielce. Na zdjęciu (od lewej): prof. dr hab. Andrzej Nowak i prof. dr hab. Stanisław Wiech
Kielce. 08.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

O drogach do niepodległości i ofiarach, które ponosili Polacy dyskutowali dziś w Kielcach historycy z całego kraju. Konferencję „Na stos rzuciliśmy nas życia los” zorganizował Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Historii Uniwersytet Jana Kochanowskiego przy wsparciu Wyższego Seminarium Duchownego.

Referaty przygotowane przez naukowców poruszały wiele aspektów walki o niepodległość, na przykład sytuacji Polaków pod zaborem rosyjskim. O tym, w jaki sposób zesłańcy na Syberię planowali doprowadzić do odzyskania niepodległości mówił profesor Wiesław Caban, historyk UJK. Jednym z takich zrywów niepodległościowych na Syberii był tak zwany Spisek Omski. Jego uczestnicy planowali doprowadzić do oderwania Syberii od Rosji.

- To przygotowali ludzie, którzy brali udział w powstaniu listopadowym. Już idąc na Syberię planowali doprowadzić tam do kolejnego powstania. Wierzyli, że zryw zbrojny w Królestwie Polskim ciągle trwa i chcieli w ten sposób wspomóc walczących rodaków - tłumaczy profesor Wiesław Caban.

Drugim zrywem Polaków było powstanie nadbajkalskie, które zorganizowali Polacy zesłani za udział w powstaniu styczniowym. Jak  dodaje profesor Caban, te działania na pewno wywarły wpływ na Józefa Piłsudskiego.

- Józef Piłsudski w pewnym momencie swojego życia został zesłany do Tunki na Syberię. Tam zetknął się z księżmi, którzy brali udział w powstaniu styczniowym. Marszałek był wychowywany w legendzie patriotycznej powstania styczniowego, a na Syberii to zostało jeszcze wzmocnione, bo osobiście spotkał weteranów tego zrywu - wyjaśnia profesor Caban.

Jutro drugi dzień konferencji. W Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej przy ulicy Warszawskiej będzie można posłuchać między innymi profesor Urszuli Oettingen z UJK, która opowie o żołnierzach Legionów Polskich.

Ciekawie zapowiadają się również wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym. W programie jest między innymi prelekcja księdza doktora Tomasza Gocela na temat podejścia władz diecezji kieleckiej do problemów wielkiej wojny i pierwszych lat niepodległości Polski. Początek sesji panelowych o godzinie 9:30.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution