101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Sandomierz rozpoczyna świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości

Data publikacji: 09.11.2018 05:45 / Data aktualizacji: 09.11.2018 05:45
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sandomierz. Widok na zamek.
30.08.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Konkurs  pt. „Polonia Restituta” rozpocznie w Sandomierzu cykl wydarzeń pn. „Trzy dni dla Niepodległej”. W sali rycerskiej Zamku Królewskiego młodzież z sandomierskich szkół pod kierunkiem polonistki Grażyny Milarskiej zaprezentuje żywe obrazy alegorii Ojczyzny.

- Będą to wybrane wydarzenia z dziejów Polski. Najlepsze realizacje zostaną zaprezentowane w niedzielę 11 listopada - powiedział Wojciech Dumin, dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury, które jest jednym z głównych organizatorów uroczystości jubileuszowych.

Kolejnym punktem obchodów będzie bicie rekordu dla Niepodległej, czyli wspólne śpiewanie hymnu Polski, co odbędzie się na starówce. Sandomierz dołącza do grona miast, które biorą udział w tej akcji. Po wspólnym śpiewaniu hymnu odbędzie się happening pt. „Żywa flaga”. Uczniowie sandomierskich szkół będą trzymać w rękach biało- czerwone kartony.

Obchody Święta Niepodległości kontynuowane będą w sobotę i niedzielę. Zaplanowano m.in. dzień otwartych koszar w Jednostce Wojskowej w Sandomierzu i uroczyste posadzenie dębu im. Józefa Piłsudskiego. Będzie też capstrzyk, czyli uroczysty pochód ulicami miasta z udziałem służb mundurowych, formacji paramilitarnych oraz mieszkańców miasta.

W niedzielę 11 listopada obchody Święta Niepodległości rozpoczną się od mszy świętej w bazylice katedralnej, po której będzie część patriotyczna w rynku starego miasta. O godzinie 15.00 w sandomierskim zamku wręczona zostanie nagroda burmistrza Sandomierza Bonum Publicum, po czym można będzie wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu 100- osobowego chóru uczniów II Liceum Ogólnokształcącego pod kierunkiem Barbary Ryńskiej.

O godzinie 18.00 w sali rycerskiej rozpocznie się koncert z cyklu „Z wdzięczności dla Niepodległości”. Wystąpi Anna i Jacek Przybyszowie z Patrykiem Walczakiem. Będzie też wspólne śpiewanie polskich utworów z publicznością, chórem zamkowym SAN- do- MIR oraz zespołem Przelaski z Zajeziorza.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution