101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Agata Wojtyszek: 11 listopada powinniśmy być wszyscy razem

Data publikacji: 09.11.2018 09:34
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wojewoda Agata Wojtyszek
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Stulecie odzyskania niepodległości to wyjątkowy jubileusz dla wszystkich Polaków, dlatego w tym dniu powinniśmy być wszyscy razem - powiedziała na naszej antenie wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek. Jej zdaniem, 11 listopada powinniśmy się cieszyć z tego, że nasi przodkowie po trudnych 123 latach niewoli, na którą się nie godziliśmy, wywalczyli nam wolność.

Posłuchaj Rozmowy Dnia:

- O tym świadczyły zrywy niepodległościowe, działalność całych rodzin, środowiska kościelnego, wiele krwi przelanej podczas powstań również tu na ziemi świętokrzyskiej. Czasy po 1918 roku pokazały, że niepodległość nie jest nam dana na zawsze. Dlatego tak ważne jest, abyśmy tę pamięć historyczną, przez wiele lat przez poprzednie rządy zaniedbywaną, przypominali - zaznaczyła wojewoda.

Agata Wojtyszek zaprosiła mieszkańców naszego regionu do aktywnego udziału w świętowaniu. Wojewódzkie obchody 11 listopada rozpoczną się piknikiem „Służymy Niepodległej” na placu Wolności w Kielcach już w sobotę o godzinie 13.00. Festyn organizują Ministerstwo Obrony Narodowej i Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce.

- Takie pikniki będą odbywać się w całej Polsce przy udziale innych służb mundurowych. Wspólnie odśpiewamy pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego „Marsz pierwszej brygady”. Myślę, że w wykonaniu wszystkich służb mundurowych i mieszkańców zabrzmi to wyjątkowo głośno - mówi gość Radia Kielce.

Niedzielne obchody rocznicowe rozpocznie złożenie kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości przy kieleckim dworcu PKP.

- Spotykamy się tu zawsze rano, aby zaakcentować, że to ważne miejsce dla nas kielczan, dla ziemi świętokrzyskiej. Potem o 11.00 w kieleckiej katerze będziemy się modlić podczas nabożeństwa w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. A chcemy silnej, dobrej Polski - powiedziała wojewoda.

Potem uczestnicy przeniosą się na plac Wolności. Zostaną odsłonięte wieńce z brązu przy pomniku Józefa Piłsudskiego oraz wręczone odznaczenia państwowe. Zaplanowano także przemówienia. Później odbędzie się m.in. rekonstrukcja historyczna i wieczorem pokaz laserowy.

- Tuż po mszy, o godzinie 12.00 włączymy się w ogólnopolską akcję odśpiewania hymnu dla Niepodległej. Tym wydarzeniem rozpoczną się oficjalne uroczystości - mówi wojewoda.

W obchody święta niepodległości włącza się m.in. straż pożarna, która pokaże najnowocześniejszy sprzęt ratowniczy i przygotuje pokazy dynamiczne. Z kolei straż graniczna zaprezentuje pojazd, który jest wyposażony w specjalistyczne urządzenia wykorzystywane przy kontrolach cudzoziemców.

Organizatorem uroczystości jest wojewoda Agata Wojtyszek.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution