101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Autyzm u dzieci i dorosłych

Data publikacji: 05.12.2018 10:46
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Barbara Krupa - pedagog specjalny oraz Paulina Kosno - pedagog terapeuta
05.12.2018 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Trwa Tydzień Autyzmu. To dość powszechne zaburzenie rozwojowe. Autyzm diagnozowany jest u jednego narodzonego dziecka na sto przychodzących na świat w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych oraz u jednego dziecka na trzysta urodzeń na terenie Polski.

O tym czym jest autyzm, jak go diagnozować oraz czy zaburzenie to można zlikwidować rozmawialiśmy w „Na każdą pogodę” z Barbarą Krupą, pedagogiem specjalnym oraz Pauliną Kosno, pedagogiem terapeutą.

Barbara Krupa - pedagog specjalny oraz Paulina Kosno - pedagog terapeuta05.12.2018 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Czym jest autyzm?

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju.

Kiedy można zauważyć, że coś jest nie tak?

Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko trzeciego roku życia.  Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych.

Do czego może prowadzić nieleczony autyzm?

Nieleczony może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń. Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”.

Więcej w rozmowie.

Posłuchaj

Część pierwsza:

Część druga:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution