101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ostrowiecka straż pożarna wzbogaciła się o nowoczesną drabinę

Data publikacji: 06.12.2018 15:29
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wóz bojowy z drabiną o długości 37 metrów trafił do jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 1 Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim
Ostrowiec Św.. 06.12.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Warty 2,5 miliona złotych specjalny wóz bojowy z drabiną o długości 37 metrów trafił do jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 1 Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Drabina posiada kosz ratowniczy o udźwigu 500 kilogramów. Zakup był możliwy dzięki realizacji projektu unijnego przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.

Jak informuje zastępca komendanta w Ostrowcu starszy kapitan Tomasz Myjak, strażacy od kilku lat potrzebowali takiego sprzętu. Nowy pojazd zastąpi stary podnośnik, który był trudny w manewrowaniu, zbyt długo się rozkładał oraz sprawiał problemy podczas akcji ratowniczych.

Jak dodaje, pieniądze na doposażenie komend w całej Polsce pochodzą z programu Infrastruktura i Środowisko. Ostrowiecka komenda otrzymała także inne sprzęty, np. agregat prądotwórczy warty 100 tysięcy złotych.

Nowa drabina rozkłada się w czasie nie dłuższym niż 80 sekund, jednak do tego potrzebny jest wprawny operator. W tym celu do końca roku kilku strażaków zostanie odpowiednio przeszkolonych, aby sprzęt mógł wyjeżdżać do akcji.

Drabina pozwoli szybciej i bezpieczniej docierać do osób poszkodowanych, ułatwi gaszenie pożarów na wysokościach. Jak mówi starszy kapitan Tomasz Myjak, ułatwi także ewakuację z mieszkań objętych pożarem, czy zabezpieczanie zerwanych dachów.

Samochód wyposażony jest także m. in. w: kamerę termowizyjną, agregat prądotwórczy z zestawem oświetleniowym, działka wodno-pianowe sterowane zdalnie, czy nosze z możliwością montażu w koszu ratowniczym.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution