101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Seniorzy z Suchedniowa chętnie korzystali z bezpłatnych badań

Data publikacji: 08.12.2018 19:21
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Podsumowanie projektu „Lekarze suchedniowskim seniorom”
Suchedniów. 08.12.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Suchedniowie podsumowano projekt „Lekarze suchedniowskim seniorom”. Dzięki niemu kilkaset osób skorzystało z bezpłatnej pomocy medycznej. Inicjatorem akcji była rada seniorów. Jak podkreśla jej przewodnicząca Urszula Sułek, jednym z najbardziej palących problemów dla osób starszych w Suchedniowie są trudności z dostępem do lekarzy specjalistów. Dlatego w projekcie znalazł się pomysł, żeby ułatwić konsultacje medyczne.

Współpracę z suchedniowskimi seniorami podjęła przychodnia „Promyk”. Szefująca jej doktor Elżbieta Dziekan zaznacza, że z dużą przychylnością odniosła się do pomysłu. Udostępniła gabinety lekarskie i pośredniczyła w kontakcie ze specjalistami. W sumie w projekt włączyło się dziesięciu lekarzy. Dużą pomocą służyły także pielęgniarki, które zapisywały na wizyty i towarzyszyły podczas wykładów profilaktycznych. Koordynatorką pomysłu z ramienia gminy była Karolina Gałczyńska-Szymczyk.

Podczas dwóch białych sobót prowadzone były wykłady lekarzy, dotyczące schorzeń neurologicznych, krążeniowych, onkologicznych, ale także problemów psychicznych. W tych spotkaniach uczestniczyło 250 osób, sto z nich skorzystało z bezpłatnych badań lekarskich.
Marian Leski skorzystał z pomocy chirurga naczyniowego. Na wizytę dostał się szybciej, niż w zwykłym trybie, a sama porada okazała się cenna w dalszym leczeniu. Pacjenci mówili także o tym, że wizyty w ramach projektu pomogły w ukierunkowaniu leczenia. Chętnie też skorzystaliby ponownie z takiej okazji.

Czy będą kolejne edycje projektu zależy już od decyzji kolejnej Suchedniowskiej Rady Seniorów. Podsumowanie projektu medycznego zakończyło pierwszą kadencję obecnego organu. Jednak burmistrz Suchedniowa Cezary Błach zapowiada, że nowa Rada Seniorów zostanie powołana.

Spotkanie w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica”, to podziękowanie dla wszystkich osób zaangażowanych w projekt. Na scenie zaprezentował się zespół „Świętokrzyskie Jodły”. Przedstawiony został program kabaretowy nawiązujący do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution