101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

"Mury" i "Nasza Klasa" w interpretacji młodych artystów

Data publikacji: 08.12.2018 22:52
Kategoria: Kultura /Źródło: Marta Gajda
Komentarze

Uczestnicy 15. Jubileuszowego Przeglądu Twórczości Jacka Kaczmarskiego
Kazimierza Wielka. 08.12.2018 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W Kazimierzy Wielkiej odbył się jubileuszowy 15. Przegląd Twórczości Jacka Kaczmarskiego. W konkursowe szranki stanęła młodzież z czterech powiatów: pińczowskiego, kazimierskiego, buskiego i proszowickiego. Młodzi ludzie zaprezentowali swoje umiejętności zarówno wokalne, jak i recytatorskie.

Pierwsze miejsce w konkursie recytatorskim zajęła Maria Sobieraj ze Szkoły Podstawowej w Cieszkowach, która wyrecytowała utwór pt. „Twoja Twarz” z kolei główną nagrodę w konkursie piosenki zdobyła Gabriela Leśniak z Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej, prezentując utwór „Ja”.

Jak poinformował Jarosław Miszczyk, radny powiatu kazimierskiego, a od 15 lat główny inicjator wydarzenia, przegląd twórczości legendarnego "barda Solidarności", to  najstarsze, ale i najbardziej prestiżowe wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez w Kazimierzy Wielkiej. Jak podkreślił, pomysł wydarzenia zrodził się, kiedy bywał na koncertach Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego.

- Chciałem zainspirować młodzież, która dążyła w kierunku twórczości artystycznej, ale brakowało jej możliwości pokazania swojego talentu i umiejętności. To się udało. Poznali trochę te czasy, te problemy. Myślę, że zupełnie inaczej się śpiewa, kiedy się rozumie te czasy -  tłumaczył.

Justyna Odon, jurorka w konkursie piosenki, wielokrotna uczestniczka, a zarazem laureatka wielu edycji konkursu, zaznaczyła, że poziom, który zaprezentowali uczestnicy był wysoki, ale i wyrównany. Jak dodała, twórczość Jacka Kaczmarskiego jest  piękna, ale i trudna.

- To bardzo ważne, żeby propagować wartości, które głosił Jacek Kaczmarski. Nie jest łatwo zainteresować tego typu treścią, nowych słuchaczy. Konkurs w Kazimierzy to jest naprawdę bardzo dobry pomysł. To jest dowód na to, że ta poezja żyje i to jest ludziom potrzebne. Wielkie chapeau bas dla Kazimierskiego Ośrodka Kultury, że wciąż propaguje te idee - tłumaczy Justyna Odon.

Zachwycony jubileuszowym festiwalem jest Wiktor Adamus, honorowy obywatel Kazimierzy Wielkiej, dla którego postać, osobowość i pieśni Jacka Kaczmarskiego są niepowtarzalne.

- Z wielką radością tu przyjeżdżam. To dla mnie zaszczyt i honor, że mogę posłuchać młodych ludzi, kiedy tak pięknie śpiewają i recytują wiersze. Dla mnie są to treści niepowtarzalne. Jestem pełen podziwu i uznania dla tych młodych ludzi - mówi Wiktor Adamus.

Organizatorami wydarzenia były ośrodek kultury i NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution