101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W Kielcach powstają... wózki inwalidzkie dla zwierząt

Data publikacji: 10.12.2018 13:19
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Wózek inwalidzki dla zwierząt

Wózek inwalidzki dla zwierząt
Fot. Cabiomede

Działająca w Kieleckim Parku Technologicznym firma Cabiomede produkuje nowoczesne, ultralekkie wózki inwalidzkie dla zwierząt. Dzięki tym urządzeniom czworonogi mające różnego rodzaju urazy kończyn czy kręgosłupa mogą się samodzielnie poruszać.

- Pod względem konstrukcyjnym najtrudniejszym było obniżenie ich wagi - mówi Mateusz Pawlik, prezes firmy.

Jako przykład podaje przykład trzykilogramowego psa, którego wózek ważył ponad półtora kilograma, czyli połowę jego wagi. Inżynierom z KPT udało się zmniejszyć ciężar pojazdu o 80%.

Znaczące odchudzenie wózków jest możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, takich jak druk 3D, czy włókien węglowych. Każde z urządzeń może być tworzone na miarę i zgodnie z potrzebami danego zwierzaka. Lżejsze wózki pozwalają nie tylko na ułatwienie czworonogom poruszania się, ale również zapobiegają dalszym komplikacjom zdrowotnym.

Wózek inwalidzki dla zwierzątFot. Cabiomede

Jak mówi Dorota Konopka-Grabiec ze Świętokrzyskiego Centrum Weterynarii, wprowadzenie na rynek nowego typu wózków inwalidzkich przyspieszy leczenie zwierząt, ale także zmniejszy komplikacje związane z ich niepełnosprawnością, takie jak zwyrodnienia kręgosłupa. Stanowi to alternatywę dla tych właścicieli, dla których jedynym wyjściem było uśpienie czworonoga.

Aktualnie w Świętokrzyskim Centrum Weterynarii znajdują się kilku psich pacjentów na wózkach. Pojazd kosztuje kilkaset złotych.

Kielecka firma ma w planach poszerzenie działalności na inne gałęzie weterynarii. Tworzone są już pierwsze prototypy narzędzi chirurgicznych dedykowanych dla zwierząt i lekkich implantów tworzonych w drukarkach 3D.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution