101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Deformacje stóp częściej dotyczą kobiet

Data publikacji: 11.01.2019 15:28
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Małgorzata Płatek – fizjoterapeuta, ortopodolog
Kielce. 10.01.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

W „Czasie dla zdrowia” gościliśmy Małgorzatę Płatek, magister fizjoterapii, ortopodologa, z którą rozmawialiśmy na temat deformacji i wad stóp.

- Jak wiele jest wad stóp?

Jest ich bardzo dużo, ale do najczęściej występujących zaliczamy palucha sztywnego, palucha koślawego, palce młoteczkowate oraz płaskostopie poprzeczne i podłużne.

 - Kto częściej narażony jest na deformację stopy – kobiety, czy mężczyźni?

 Wady stóp często uwarunkowane są genetycznie. Jednak istnieją też takie, które można nabyć w ciągu życia. Wady i zniekształcenia stóp występują zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Są więc chorobami, które pojawiają się często i dotyczą szerokiego spektrum społeczeństwa. Zdecydowanie częściej ten problem dotyczy kobiet. Związane jest to z kilkoma czynnikami. Po pierwsze, kobiety mają luźniejszy układ więzadłowo-torebkowy, czyli ta tkanka łączna jest luźniejsza. Przez to szybciej dochodzi też do deformacji, do rozluźnienia w obrębie poszczególnych stawów.

Na ten czynnik nie mamy wpływu, ale są czynniki, na które mamy wpływ. To chociażby nasza waga (nadwaga i otyłość sprzyja deformacji stóp), rodzaj obuwia, w którym chodzimy (nie może być za obcisłe), rodzaj wykonywanej pracy oraz liczba ciąży.     

 - Czy noszenie butów na obcasach ma wpływ na wygląd naszej stopy?

Oczywiście. Pamiętajmy o tym, że but na obcasie powoduje, że cały ciężar naszego ciała przeniesiony jest na nasze przodostopie, czyli tam, gdzie najczęściej później zgłaszamy problemy. Nie tylko wysokość obcasa ma znaczenie dla naszych stóp, ale także szerokość przodu naszego buta. Palce muszą mieć wystarczająco miejsca na swobodny ruch, nie mogą być ściśnięte. Pamiętajmy też, że utrwalenie w niedobranym do stopy bucie na kilka godzin nieprawidłowego ustawienia palców będzie w konsekwencji doprowadzać do trwałej deformacji. Baleriny, to też są buty, które przysparzają nam wielu dolegliwości. One również będą prowadzić do palucha sztywnego, palucha koślawego, do ostróg piętowych.   

Wybierajmy buty,  które będą miały 2-2,5 cm w rejonie tyłostopia, żeby ta podeszwa była elastyczna, giętka, by umożliwiała butowi zginanie się.  

 Posłuchaj audycji

Część pierwsza:

Część druga:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution