101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rodzice się martwią, prezydent Wenta apeluje

Data publikacji: 11.01.2019 16:43
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

11.01.2019 Kielce. Spotkanie Urząd miasta. Spotkanie rodziców z władzami miasta w sprawie przyszłorocznej rekrutacji do szkół średnich
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czy w szkołach wystarczy miejsc dla naszych dzieci? - to pytanie zadali rodzice Bogdanowi Wencie, prezydentowi Kielc. Do ratusza przyszła grupa około 50 osób. Inicjatorka spotkania Magdalena Fogiel-Litwinek tłumaczy, że reforma oświaty sprawiła, iż do szkół średnich trafi podwójny rocznik dzieci. Będą to zarówno absolwenci podstawówek, jak i gimnazjów.

- Żeby dzieci miały takie same szanse na naukę w renomowanym kieleckim liceum, jak uczniowie przyjęci na obecny rok szkolny, placówki powinny podwoić liczbę klas pierwszych. Jednak z informacji zebranej przez władze Kielc wynika, że na razie w większości liceów takiej możliwości nie ma. Problemem jest przede wszystkim niedobór sal lekcyjnych.

Bogdan Wenta, prezydent miasta zapewnia, że cały czas trwają konsultacje w tej sprawie z dyrektorami szkół średnich. Na przykład dotyczące możliwości adaptacji dodatkowych pomieszczeń, czy rodzajów profili klas.

- Oczywiście my opieramy się na danych, które dyrektorzy nam przesyłają. Analizujemy, ilu uczniów od września mogą przyjąć. I problemów do rozwiązania jest dużo - tłumaczy prezydent Bogdan Wenta.

Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta Kielc informuje, że w tym roku uczniów klas pierwszych w kieleckich szkołach średnich jest 3356. Na przyszły rok, kiedy do szkół trafią dwa roczniki dzieci, miasto przygotowało miejsc 6936, więc każde chętne dziecko powinno znaleźć dla siebie szkołę. Jednak rodzice uczestniczący w spotkaniu wskazują na to, że absolwentom gimnazjów, czy szkół podstawowych trudniej będzie dostać się do renomowanych liceów.

Renata Janus, mama Marysi z 3 klasy gimnazjum cieszy się, że doszło do spotkania i dyskusji z władzami Kielc. Nie ukrywa, że obawy dotyczące rekrutacji na przyszły rok ma duże.

- Mam taką nadzieję, że część postulatów, które my zgłaszamy, będzie brana pod uwagę. Na przykład, jeśli w tym roku szkoła utworzyła 10 klas pierwszych, to w nadchodzącym roku szkolnym utworzy 20. Ale jestem realistką i wiem, że taki scenariusz może się nie spełnić. Dlatego pytamy, czy jest alternatywa, na przykład utworzenie nowego liceum - mówi Renata Janus.

Kolejną propozycją rodziców jest nauka zmianowa w szkołach. Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc zapewnia, że taka możliwość jest analizowana.

W trakcie spotkania prezydent Bogdan Wenta zapowiedział dużą zmianę w sieci szkół. Zapewnił, że dojdzie do przeniesienia Zespołu Szkół Informatycznych na ulicę Warszawską. Do opuszczonego budynku wprowadzi się ogromnie przepełniona Szkoła Podstawowa nr 8.

Kolejne spotkanie z rodzicami odbędzie się po feriach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution