101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Artur Gierada obawia się, że do Świętokrzyskiego trafi mniej pieniędzy

Data publikacji: 11.01.2019 17:37
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Studio Polityczne Radia Kielce. Artur Gierada, PO
Kielce. 09.12.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Artur Gierada, poseł Platformy Obywatelskiej, na zwołanej konferencji prasowej, skrytykował Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego do 2030 roku. Zarzucił między innymi to, że jest za mało konkretna. Wyraził obawy, że w kolejnych latach do Świętokrzyskiego trafi mniejsza pula pieniędzy.

Poseł przyznał, że wiele szczegółów dokumentu budzi niepokój. Wymienił między innymi: brak konkretów, co do wysokości środków unijnych, które trafią do samorządów i sposobu, w jaki zostaną przekazane, a także ograniczenie funduszy na Regionalny Program Operacyjny i na program Polska Wschodnia.

Zauważył też, że strategia jest przygotowana pod naciskami politycznymi, a nie pod konkretne potrzeby samorządów, na czym traci Świętokrzyskie.

- Nie musimy ukrywać, że nie jesteśmy dopieszczani przez ten rząd, mimo, że ma on tak duże poparcie ze strony społeczeństwa. Nie jesteśmy dopieszczani np. w budowie dróg - stwierdził poseł.

Te zarzuty odpiera senator Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Słoń, który przyznał, że konsultacje nad strategią dopiero się rozpoczęły, a na jej ostateczny kształt wpływ będą miały także wyniki wiosennych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

- Liczę na to, że opozycja wyciągnie wnioski ze swoich poprzednich lat rządów i będzie wspierała tę strategię, bo jest w niej bardzo wiele elementów, które mogą się przysłużyć do tego, że nasze województwo w bardzo wielu aspektach będzie się dobrze rozwijało. Chcemy, by Świętokrzyskie, które od lat jest przypisane do ściany wschodniej, mogło skorzystać ze zwiększonych środków finansowych i żeby zlikwidować z naszego województwa wykluczenia, żeby liczyło się na mapie gospodarczej naszego kraju, ale żeby wyszło z ogona rejonów Europy najbardziej zapóźnionych - podkreślił senator Krzysztof Słoń.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution