101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Od starożytności po współczesność na okręgowym etapie Olimpiady Historycznej

Data publikacji: 12.01.2019 12:50
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kielce. Olimpiada Historyczna

Kielce. Olimpiada Historyczna
12.01.2019 / Fot. Piotr Burda / UJK Kielce

105 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa świętokrzyskiego i Radomia zakwalifikowało się do okręgowego etapu 45 edycji Olimpiady Historycznej. W sobotę młodzi ludzie zdawali egzamin pisemny. Musieli napisać pracę na jeden z siedmiu tematów.

Droga do etapu okręgowego wiodła przez eliminacje szkolne, gdzie także uczniowie musieli zmierzyć się z formą opisową. Wśród osób, które w sobotę zdawały egzamin, znalazł się Marek Nowacki z VII Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach.

- Od bardzo dawna interesuję się historią, a ponieważ w przyszłości planuję zdawać maturę z historii, to nawet jeśli nie osiągnę dużych sukcesów, na pewno nie zmarnuję tej wiedzy, która mi się przyda - mówił Marek.

Uczniowie mieli do wyboru jeden z siedmiu tematów, od starożytności po czasy współczesne. Jak wyjaśniła profesor Beata Wojciechowska, przewodnicząca komitetu okręgowego Olimpiady Historycznej w Kielcach, na napisanie pracy każdy miał trzy godziny.

Kielce. Olimpiada Historyczna12.01.2019 / Fot. Piotr Burda / UJK Kielce

- To nie jest test, to jest dłuższa forma opisowa. Praca historyczna - tego oczekujemy od uczniów. Z jednej strony umiejętność syntezy, ale z drugiej analizy, związanej z konkretną wiedzą historyczną i wiedzą dotyczącą źródeł historycznych - podkreśliła profesor Beata Wojciechowska.

Uczniowie nie kryli zdenerwowania. Przed egzaminem otuchy dodawali im ich nauczyciele. Joanna Olejniczak, nauczycielka historii z kieleckiego liceum imienia Józefa Piłsudskiego przyznała, że osoby, które biorą udział w tej olimpiadzie, to pasjonaci.

- Trzeba mieć swoją ulubioną epokę, mieć szerokie zainteresowania, na pewno czytać literaturę fachową, ale uczniowie chętnie przystępują do tej olimpiady, rozwijają swoje pasje - mówiła Joanna Olejniczak.

Kolejnym etapem zmagań będzie egzamin ustny, który zaplanowano na 22 stycznia. Trzy najlepsze osoby, z największą liczbą punktów po obu egzaminach okręgowych, mają zagwarantowane miejsce w etapie centralnym.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution