101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kolędowali, by pomóc swoim rówieśnikom

Data publikacji: 12.01.2019 15:58
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze

12.01.2019 Kielce. Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny. Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych. Biskup Andrzej Kaleta
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dzieci z diecezji kieleckiej, które kolędując po Świętach Bożego Narodzenia zbierały datki na rzecz swoich rówieśników w Burundi i Rwandzie, spotkały się w sobotę w Sanktuarium świętego Józefa Opiekuna Rodziny w Kiecach na Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników Misyjnych.

Obecni na spotkaniu należą do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Ruch ten skupia dzieci i młodzież na całym świecie. Jak mówił ksiądz Andrzej Kaleta, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej - młodzi ludzie pomagają swoim rówieśnikom modlitwą, ale też zbierając datki, które trafiają na misje, prowadzone także przez misjonarzy z Kielc.

Biskup Andrzej Kaleta zaznaczył, że kolędowanie najmłodszych miało wiele znaczeń.

- Jeden z księży powiedział, że ta akcja kolędników misyjnych jest bardzo ciekawa i ważna, bo ona integruje parafię. Jeżeli dzieci są razem, to obok dzieci są rodzice, a jeżeli rodzice, no to parafia. To jest bardzo dobre dzieło z wielu różnych powodów. Integruje środowisko parafialne tu u nas, ale również tam, gdzieś na misjach pomaga - mówił biskup Andrzej Kaleta.

Wśród kolędujących były dzieci z parafii pod wezwaniem świętego Maksymiliana w Wolicy-Tokarni. Tamtejszy katecheta Krzysztof Pierzak podkreślił, że w pomoc zaangażowało się 43 dzieci z klas IV-VIII szkoły podstawowej.

- Było nas siedem grup, chodziliśmy od domu do domu z małym przedstawieniem i otrzymywaliśmy ofiary od ludzi. Uzbieraliśmy sporo, chyba 2350 złotych i te ofiary przekażemy na dzieci z Rwandy i Burundi - wyjaśnił katecheta.

Same dzieci jednak przyznają, że nie wszędzie były mile widziane:

- Niektórzy nas przyjmowali, gościli, a niektórzy nie otwierali w ogóle, albo siedzieli i patrzyli, czy już poszliśmy. Było nam przykro, jeśli ktoś stał za drzwiami i my słyszeliśmy jego głos, a jednak nie otwierał - mówiły uczennice.

W tym roku w diecezji kieleckiej powstało około 200 grup kolędników misyjnych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution