101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W ŚCO namawiają kobiety, aby zadbały o swoje zdrowie

Data publikacji: 21.01.2019 14:05
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Badania cytologiczne w ŚCO

Badania cytologiczne w ŚCO
Kielce. 21.01.2019 / Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

Z bezpłatnych badań cytologicznych można skorzystać w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, podczas rozpoczynającego się dzisiaj Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

Podczas jednej wizyty wykonywane są bezpłatnie dwa badania cytologiczne: techniką klasyczną oraz na podłożu płynnym, informuje Izabela Arent, położna.

- Kolejka przed gabinetem ginekologicznym cały czas jest, ale chcielibyśmy, by z tego badania skorzystało jeszcze więcej kobiet. W tym tygodniu szczególnie zachęcamy panie do dbania o swoje zdrowie, ale przecież cytologię zarówno klasyczną, jak i płynną w naszym szpitalu można wykonać zawsze w dni powszednie. Pobieranie materiału do badania w przypadku tych dwóch rodzajów cytologii niczym się nie różni. Natomiast to drugie badanie daje lepszy obraz, cechuje się większą dokładnością - wyjaśnia Izabela Arent.

Dziś w Świętokrzyskim Centrum Onkologii na to badanie oczekiwała kolejka chętnych pań.

- Od kilku lat regularnie wykonuję zarówno mammografię, jak i cytologię. Potwierdzam tym samym, że jestem zdrowa. Badanie może nie należy do najprzyjemniejszych, ale trwa zaledwie chwilę. Poza tym, jak trzeba to trzeba - powiedziała pani Celina.

Jak przypomina Izabela Opalińska, rzecznik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, istnieje także możliwość dowiezienia grupy minimum 5 kobiet na badania do ŚCO.

- Jeśli panie mieszkają poza Kielcami, a chciałyby skorzystać z bezpłatnej cytologii w naszym szpitalu, wystarczy, że do nas zadzwonią pod numer telefonu 609 99 00 33. Wówczas wyślemy po nie naszego busa, który nie tylko zawiezie je na badania, ale także odwiezie do domu. Samochód przystosowany jest również do przewozu osób niepełnosprawnych - dodaje Izabela Opalińska. 

Jak dodaje Izabela Opalińska, z roku na rok coraz więcej kobiet wykonuje cytologię. W 2016 roku z tej formy profilaktyki skorzystało około tysiąca pań, rok później około dwóch tysięcy, a w 2018 już 7,5 tysiąca kobiet wykonało cytologię w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Badania przeznaczone są dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego, w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie korzystały z cytologii w Programie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Każda pani otrzymuje po badaniu zestaw kobiecych upominków, a jeśli dodatkowo ułoży hasło zachęcające inne kobiety do korzystania z profilaktyki, może zostać nagrodzona sprzętem AGD.

Gadżety, które otrzymują kobiety po wykonaniu badania cytologicznegoKielce. 21.01.2019 / Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution