101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Region świętokrzyski wyludnia się, a ludność starzeje

Data publikacji: 28.01.2019 15:37
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Sesja sejmiku województwa świętokrzyskiego

Sesja sejmiku województwa świętokrzyskiego
Kielce. 28.01.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Już nie bezrobocie, a przewlekłe choroby i wyludnianie się miast - to aktualnie największe problemy społeczne regionu. Władze województwa, a także lokalne samorządy w najbliższych latach będą chciały rozwiązać najbardziej bolesne problemy.

Jak podkreśliła podczas sesji sejmiku województwa wicemarszałek Renata Janik, opracowany został dokument, który wskazuje, gdzie w najbliższych latach należy skierować pomoc.

Do roku 2017 głównym problemem było bezrobocie. Jak wynika z monitoringu, który prowadzony był przez cały 2018 rok, tendencje się zmieniły. Teraz musimy zmagać się z chorobami oraz wyludnianiem się regionu. Przybywa w naszym województwie osób po 65 roku życia, a coraz  mniej jest młodych - podkreśla wicemarszałek.

Najszybciej starzeje się powiat ostrowiecki oraz Kielce. Mieszkańców ubywa w regionie wszędzie poza powiatem kieleckim, tylko tu zanotowano wzrost liczby mieszkańców.

- To ważna informacja dla samorządów oraz wszystkich tych, którzy będą chcieli się starać o wsparcie unijne z funduszu społecznego - mówi. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze i specjalistyczne, a także aktywizację seniorów.

Podczas sesji przyjęto też zmiany w budżecie województwa. Z niewykorzystanych w minionym roku 55 milionów złotych, najwięcej, bo 48 milionów zostanie przeznaczonych na drogi. Za te pieniądze zostaną dokończone planowane obwodnice m.in. Sukowa i Daleszyc. Pozostałe pieniądze zostaną przeznaczone na ochronę zdrowia: zakup sprzętu w Świętokrzyskim Centrum Onkologii oraz przystosowanie pomieszczeń w szpitalu w Czerwonej Górze. Zabezpieczono również dwa miliony złotych na termomodernizację Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution