101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Poseł Lipiec: rząd chce zabezpieczyć kwestie dotyczące dożywiania dzieci i seniorów

Data publikacji: 11.02.2019 09:50
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Krzysztof Lipiec  poseł Prawa i Sprawiedliwości

Krzysztof Lipiec - poseł Prawa i Sprawiedliwości
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Kolejny rządowy program wsparcia „Posiłek w szkole i w domu” wpisze się w jeszcze większą dynamikę spadku osób zagrożonych wykluczeniem społecznym - mówił na naszej antenie poseł PiS Krzysztof Lipiec.

Jak podkreślił, jego celem jest zapewnienie pomocy starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach i dzieciom. Zdaniem gościa Radia Kielce, na zmniejszenie skali ubóstwa znaczący wpływ miały już dwa wcześniejsze programy „Rodzina 500 plus” i „Dobry Start”.

- Rodzina 500 Plus bardzo mocno zaingerował w niedoinwestowanie w rozwój przede wszystkim młodego pokolenia. Pod koniec 2017 roku mieliśmy największą dynamikę spadku ubóstwa spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jestem przekonany, że 2018 rok odnotuje jeszcze lepsze wyniki w związku z wprowadzeniem programu "Dobry start" związanego z dofinansowaniem zakupu wyprawki szkolnej - mówi poseł Krzysztof Lipiec.

Jak podkreślił, od 2019 roku na realizację programu „Posiłek w szkole i w domu” z budżetu państwa przeznaczono ponad 2 miliardy 750 milionów złotych.

- To są duże pieniądze. Mocą tego programu rząd chce zabezpieczyć bardzo istotne kwestie związane z dożywianiem dzieci i osób starszych, które dzisiaj nie mają takich możliwości, aby same mogły sobie przygotować taki posiłek. To są przede wszystkim osoby starsze, samotne, niepełnosprawne, które nie mogą przemieszczać się w społeczeństwie - zaznaczył Krzysztof Lipiec.

Zaplanowano także wsparcie dla samorządów w prowadzeniu stołówek szkolnych. Chodzi o ich doposażenie i poprawę standardu.

- Tam, gdzie nie ma tego typu pomieszczeń, będą tworzone nowe obiekty i na to są przygotowane specjalne środki finansowe w wysokości 400 mln złotych - powiedział gość Radia Kielce.

Rozwiązanie takie umożliwi większą kontrolę nad jakością kupowanych produktów, z których robione są posiłki oraz nad procesem ich przygotowywania.

Program zakłada obowiązkowy wkład finansowy lub rzeczowy organów prowadzących szkoły w wysokości 20 procent środków niezbędnych do realizacji dotowanego zadania.

Wsparcie udzielone zostanie w formie dotacji celowej, a w przypadku szkół prowadzonych przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego - w formie dofinansowania.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution