101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kazimierz Mądzik: protest nauczycieli uderzyłby przede wszystkim w uczniów [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 12.02.2019 08:33 / Data aktualizacji: 12.02.2019 10:19
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Kazimierz Mądzik świętokrzyski kurator oświaty

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty
12.02.2019 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Nie ma zagrożenia, że nie odbędzie się planowany na połowę kwietnia egzamin ośmioklasisty. Zrobimy wszystko, aby być organizacyjnie przygotowanym na wszelkie scenariusze łącznie z poszerzeniem składu komisji egzaminacyjnych - mówi świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik.

Komentując zapowiedzi ZNP dotyczące przeprowadzenia strajku 15 kwietnia dodaje, że taki protest uderzyłby przede wszystkim w uczniów, którzy nie mogliby zakończyć nauki w szkole podstawowej. Kurator jest przekonany, że nawet jeśli dojdzie do protestu to nie wszyscy nauczyciele będą w nim uczestniczyć. Przypomina, że u podstaw strajku są roszczenia finansowe ZNP, który domaga się podwyżki o 1000 złotych.

- Taka kwota nie jest do udźwignięcia dla budżetu państwa - mówi kurator i zauważa, że minister Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie podwyżek wynagrodzenia zasadniczego. Oznacza to, że pedagodzy otrzymają wyrównanie od 1 stycznia większe o 5 procent, a kolejny wzrost płac nastąpi we wrześniu tego roku. W sumie od marca ubiegłego roku będzie to podwyżka na poziomie 16 procent.

- Nie da się w ciągu roku nadrobić zaległości z kilkunastu lat - zauważa kurator i mówi, że oprócz wzrostu wynagrodzenia zasadniczego minister wprowadza dodatek dla nauczycieli stażystów, rozszerza grupę pedagogów, którzy mogą się ubiegać o dodatkowe wyróżnienie finansowe, czy podwyższa wynagrodzenie za pracę w komisjach egzaminacyjnych. Jest także zapowiedź kolejnej podwyżki od stycznia 2020 roku.

Odnosząc się z kolei do pomysłu władz Kielc, by uczniowie przy wyborze szkoły średniej mogli się logować bez ograniczeń, dotychczas były to tylko trzy szkoły, Kazimierz Mądzik uważa, że to nie jest dobry pomysł. Miejsc nikomu nie zabraknie, ale przy takim systemie logowania zapewne będzie część uczniów, którzy będą logować się do wszystkich szkół. Lepiej wybierać placówkę świadomie, biorąc pod uwagę swoje zainteresowania. Inaczej będzie to wybór przypadkowy, wynikający z miejsca w systemie, a nie przemyślanej decyzji.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution