101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Archiwum Państwowe chce wydać książkę z listami obozowymi

Data publikacji: 12.02.2019 13:54
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Archiwum Państwowe w Kielcach

Archiwum Państwowe w Kielcach
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Listy od rodzin ratowały więźniów obozów koncentracyjnych, czy niemieckich oflagów przed tak zwanym „pójściem na druty”, czyli podjęciem prób samobójczych. Korespondencję z okresu II Wojny Światowej chce zebrać i wydać Archiwum Państwowe w Kielcach.

Wiesława Rutkowska, dyrektor archiwum informuje, że będzie to już trzecia książka wydana w tak zwanej Serii Świętokrzyskiej.

- Będzie prezentowała listy z obozów utworzonych przez niemieckiego okupanta. Pod uwagę wzięto listy więźniów obozów koncentracyjnych, obozów jenieckich, obozów pracy przymusowej i obozów przejściowych - informuje Wiesława Rutkowska.

Część listów obozowych, Archiwum Państwowe w Kielcach ma w swoich zasobach, a pozostałe pozyska z innych archiwów i instytucji znajdujących się w miastach dawnego Dystryktu Radomskiego. Wiesława Rutkowska zwraca uwagę, że korespondencja przed wysłaniem przechodziła niemiecką cenzurę. Poza tym, w przypadku obozów koncentracyjnych, osadzeni nie mogli pisać listów po polsku. Jednak mimo cenzury więźniowie starali się przemycać informacje lub prośby do rodziny.

- Listy pisane były tylko w języku niemieckim. Często rodziny, które otrzymywały te listy początkowo nie wiedziały o co chodzi. Dopiero później przychodziło zrozumienie, że więzień pisząc, iż marzy o spotkaniu z panem Chlebowym informował, że jest głodny i prosi o paczkę – tłumaczy dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach.

Książka z listami obozowymi powinna ukazać się w jesienią 2020 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution