101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Inteligentna sygnalizacja i wspomaganie kręgosłupa. Uczniowie z medalami za wynalazki

Data publikacji: 12.02.2019 14:00 / Data aktualizacji: 12.02.2019 14:21
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Medaliści z Połańca. Od lewej Michał Baszak Julia Łukaszek Jerzy Nowak Natalia Chmielowiec Weronika Kalita

Medaliści z Połańca. Od lewej Michał Baszak, Julia Łukaszek, Jerzy Nowak, Natalia Chmielowiec, Weronika Kalita
Połaniec . 12.02.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Dwa srebrne medale przywieźli z Międzynarodowej Wystawy Innowacyjności i Wynalazczości w Bangkoku uczniowie Szkoły Podstawowej i klas gimnazjalnych z Połańca. Oprócz medali w ich dorobku są też trzy wyróżnienia zdobyte podczas tej imprezy.

Jeden z nagrodzonych wynalazków to „Inteligentna sygnalizacja drogowa”. Promotor pracy, nauczyciel Jerzy Nowak, wyjaśnia, że system przeznaczony jest do wykorzystania w miejscach, gdzie trwają remonty dróg i wprowadzany jest ruch wahadłowy.

- Jego innowacyjność polega na tym, że sygnalizacja automatycznie przełącza się na zielone światło, w sytuacji gdy z przeciwnego kierunku nie ma nadjeżdżających pojazdów. To ułatwienie dla kierowców - dodał Jerzy Nowak.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Połańcu na targach w BangkokuFot. archiwum prywatne

Pracę wykonali wspólnie Maciej Jerzyna i Michał Baszka, który podkreśla, że inspiracją było samo życie. Jeżdżąc często samochodem obserwuje trudne sytuacje na drogach wynikające z braku elastyczności działania sygnalizacji świetlnej, dlatego wraz z kolegą postanowili to zmienić.

Srebrny medal otrzymała również praca gimnazjalistek: Natalii Chmielowiec, Julii Łukaszek i Weroniki Kality. Opracowany przez nie system wspomagania kręgosłupa polega na tym, że osoba odczuwająca ból zakłada kamizelkę dopasowaną do ciała przez fizjoterapeutę. Do niej mocuje się cztery taśmy z obciążnikami odciążającymi kręgosłup. Uczennice stale udoskonalają swoją pracę. Początkowo system był przeznaczony tylko do zwykłego krzesła i fotela samochodowego, a teraz pracują nad wersją do fotela lotniczego.

Dwa srebrne medale przywieźli z Międzynarodowej Wystawy Innowacyjności i Wynalazczości w Bangkoku uczniowie Szkoły Podstawowej i klas gimnazjalnych z PołańcaFot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Połańcu Gabriela Zielińska twierdzi, że sukces uczniów świadczy o tym, że chcą się rozwijać, poszerzać swoją wiedzę, dzięki czemu będzie im łatwiej realizować plany.

Szkoła podstawowa i gimnazjum, które obecnie wchodzi w jej skład, mają w swoim dorobku siedem medali z międzynarodowych targów wynalazczości, w tym pięć złotych. Ostatni złoty medal również przyznany był w Bangkoku. Został nim wyróżniony inteligentny stolik dla chorego przesuwany wzdłuż łóżka ręcznie lub za pomocą głosu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution