101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Szybka i kompleksowa pomoc w szpitalu na Czarnowie

Data publikacji: 14.03.2019 12:46 / Data aktualizacji: 14.03.2019 14:40
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Centrum Urazowe dla Dorosłych. Konferencja i wizytacja miejsca

Centrum Urazowe dla Dorosłych. Konferencja i wizytacja miejsca
Kielce. 14.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Zakończyła się budowa Centrum Urazowego dla Dorosłych, które będzie funkcjonować w strukturach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. - To pierwsze w regionie miejsce, gdzie ofiary np. wypadków komunikacyjnych będą mogły liczyć na szybką i kompleksową pomoc - przypomina Bartosz Stemplewski, pełniący obowiązki dyrektora szpitala na Czarnowie.

- Uzyskaliśmy już zgody służb sanitarnych i straży pożarnej na eksploatowanie budynku. W trakcie są procedury związane z uzyskaniem zgody Państwowego Inspektora Nadzoru Budowalnego na użytkowanie obiektu. Czekamy jeszcze na akceptację służb sanitarnych, która jest niezbędna, by pracę mogły rozpocząć m.in. rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy. Liczymy na to, że centrum uruchomione zostanie w drugim kwartale tego roku – dodaje Bartosz Stemplewski.

Na potrzeby Centrum Urazowego dla Dorosłych przy szpitalnym oddziale ratunkowym w lecznicy na Czarnowie wybudowany został nowy pawilon o łącznej powierzchni około 500 metrów kwadratowych.

- Zlokalizowany jest tam m.in. rezonans magnetyczny. Z kolei w obrębie szpitalnego oddziału ratunkowego zmodernizowano około 150 metrów kwadratowych pomieszczeń, do których wstawiony został m.in. nowy tomograf komputerowy - przypomina Anna Mazur–Kałuża, rzecznik szpitala.

- Centrum działać będzie na bazie naszych klinik, m.in. chirurgii, anestezjologii i intensywnej terapii, czy neurochirurgii. Do tego centrum trafiać będą ofiary wypadków, pacjenci z wielonarządowymi urazami, którzy w jednym miejscu będą mogli otrzymać pomoc. W centrum przeprowadzona zostanie szybka diagnostyka. Natomiast później ci pacjenci będą kierowani do innych klinik i oddziałów – wyjaśnia Anna Mazur–Kałuża.

Marcin Liberadzki z Departamentu Oceny Inwestycji w Ministerstwie Zdrowia przyznał, że szpital na Czarnowie bardzo dobrze poradził sobie z budową.

- To niezmiernie ważna inwestycja dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Centrum urazowe to wydzielona specjalistyczna część szpitala, gdzie diagnozowane i ratowane są osoby w bardzo ciężkich stanach. Z pełnym przekonaniem muszę przyznać, że nasza współpraca w zakresie tej inwestycji była bardzo dobra – dodał Marcin Liberadzki.

Budowa Centrum Urazowego dla Dorosłych przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach kosztowała ponad 12 milionów 870 tysięcy złotych, z czego 8,5 miliona złotych pochodziło z funduszy unijnych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution