101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Przejmująca „Cisza ikony”. Nowa wystawa w „Domu Praczki”

Data publikacji: 14.03.2019 21:44
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
Wystawa Pauliny Kraszewskiej Cisza ikony w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej

Wystawa Pauliny Kraszewskiej "Cisza ikony" w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej
Kielce. 14.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Zaproszenie do zadumy, refleksji i modlitwy - tak można najkrócej opisać najnowszą ekspozycję w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” w Kielcach. W czwartek wernisaż miała wystawa prac Pauliny Krajewskiej, zatytułowana „Cisza ikony”.

Paulina Krajewska to młoda artystka pochodząca z Krakowa. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie Akademię Sztuk Pięknych - Wydział Grafiki. Od samego początku swej drogi artystycznej zajmowała się malarstwem. Wykonuje również ilustracje książkowe. Za ilustracje do „Opowieści Dengbeżów. Baśnie i bajki kurdyjskie” otrzymała wyróżnienie w konkursie „Książka Roku”.

Przyznaje, że tworzy ikony z zamiłowania.

- To jest wynik raz fascynacji ikoną, bo ja jestem zafascynowana ikoną tradycyjną, w ogóle sztuką wschodnią. Dwa - fascynacja tym faktem, że istnieje obraz, gdzie artysta nie wyraża samego siebie, tylko jest narzędziem w rękach Boga. Jest to obraz, który mówi przede wszystkim o Bogu - powiedziała Paulina Krajewska.

Ikony, które tworzy artystka odbiegają od tych, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni, bogato zdobionych. Jak zaznacza Agnieszka Orłowska, kurator „Domu Praczki”, z ikoną kanoniczną łączy je przede wszystkim technika, czyli malowanie temperą na desce lipowej.

- Są to, można powiedzieć, bardziej miniatury, bardziej podobne do tych, które malowali średniowieczni mistrzowie. Myślę, że ten niewielki format sprzyja takiemu intymnemu, bliskiemu kontaktowi z każdą z tych prac - dodaje Agnieszka Orłowska.

Każda z ikon jest opatrzona cytatem z Biblii, ze Starego lub Nowego Testamentu. Paulina Krajewska wyjaśnia, że najpierw było słowo, a jego wynikiem był obraz, który powstawał długo, w skupieniu, medytacji. Stąd nieprzypadkowy jest tytuł wystawy: „Cisza ikony”. Agnieszka Orłowska tłumaczy, że ikona i ta kanoniczna, i ta pokazana na wystawie: prywatna, bardzo współczesna, powstaje w ciszy.

- Takiej ciszy modlitewnej. Ikona w Prawosławiu jest oknem na inną rzeczywistość, jest łącznikiem między Niebem a człowiekiem. Jest to obraz, który jest czymś więcej niż obrazem i służy absolutnie wierze - podkreśla kurator i zachęca do obejrzenia wystawy szczególnie teraz, w czasie Wielkiego Postu.

Ponieważ w przyszłym miesiącu jest Wielkanoc, a wystawa będzie prezentowana do 9 maja, więc warto w ten czas oczekiwania, a potem radości, przyjść tu na swoją prywatną drogę krzyżową, pobyć z własnymi myślami, tylko ze sobą.

W podobny sposób ekspozycję odczytuje publicysta, malarz ikon, Michał Płoski.

- To wystawa, która jest zaproszeniem do towarzyszenia autorce w modlitwie. Można zauważyć korzenie ikony, to, co w niej jest najważniejsze, czyli praca malarska, połączona z modlitwą. O każdej z tych prac można by dużo powiedzieć, każda zaprasza do zatrzymania się - mówi.

Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej czynna jest od wtorku do piątku w godzinach 11-18, a w sobotę i w niedzielę od 10 do 17.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution