101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie w regionie?

Data publikacji: 15.05.2019 14:21
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Zespół Szkół Elektrycznych w Kielcach. Technikum nr 4 im. Ryszarda Kaczorowskiego. Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 4 im. Ryszarda Kaczorowskiego

Zespół Szkół Elektrycznych w Kielcach. Technikum nr 4 im. Ryszarda Kaczorowskiego. Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 4 im. Ryszarda Kaczorowskiego
Kielce. 11.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Automatyk, betoniarz, zbrojarz i cieśla - to najbardziej poszukiwane zawody w województwie świętokrzyskim. Prognozę zapotrzebowania przygotowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort ma nadzieję, że lista najbardziej potrzebnych fachów skłoni młodych ludzi do wybierania szkół kształcących w tych zawodach.

W Kielcach przyszli technicy automatycy uczą się w Zespole Szkół Elektrycznych. Władysław Zaucha, dyrektor placówki chwali pomysł stworzenia listy. Nie ukrywa też, że widzi coraz większe zainteresowanie swoją szkołą u młodych ludzi.

- Myślę, że szkolnictwo zawodowe w perspektywie najbliższych lat będzie cieszyło się coraz większym zainteresowaniem. U mnie kierunki deficytowe, typu automatyk czy elektryk znajdują sporo chętnych kandydatów. I uczniowie i rodzice wiedzą, że ich ukończenie gwarantuje dobrą pracę - twierdzi Władysław Zaucha.

Brak fachowców na rynku bardzo boleśnie odczuwają firmy i same coraz częściej decydują się wesprzeć szkoły zawodowe w kształceniu młodych ludzi w zawodach deficytowych. Przykładem może być firma Infover, która w marcu podpisała umowę na utworzenie klasy patronackiej w Zespole Szkół Elektrycznych. Prezes firmy Jarosław Ambroziak, mówił wówczas, że wykwalifikowanej kadry bardzo brakuje na rynku, stąd decyzja, żeby wspólnie ze szkołą stworzyć kierunek technik programista.

W ostatnich latach widać, że rośnie zainteresowanie nauką w technikach. W naszym województwie, liczba kandydatów do tych placówek nieco przekracza liczbę chętnych do nauki w liceum. Ciągle natomiast znikome jest zainteresowanie szkołami branżowymi.

Przykładem może być kształcenie na kierunku betoniarz zbrojarz, który w prognozie MEN zajmuje bardzo wysokie - drugie miejsce. W Kielcach, betoniarze mogą uczyć się w szkole branżowej działającej w Zespole Szkół Zawodowych nr 1. Dyrektor placówki - Monika Biskup mówi jednak, że zainteresowanie młodych ludzi tym kierunkiem jest zerowe.

- W ubiegłym roku nie zgłosił się nawet jeden kandydat. To martwi tym bardziej, że firmy szukają absolwentów w tej branży, a zarobki są bardzo dobre. Mam nadzieję, że w tym roku kandydaci się zgłoszą i utworzymy ten kierunek - informuje Monika Biskup.

Zdaniem dyrektorów szkół konieczna jest zmiana mentalności uczniów i rodziców, którzy ciągle uważają szkołę branżową za placówkę dla słabych uczniów. Nawet dobre zarobki absolwentów na razie nie są w stanie zmienić tego nastawienia. O tym czy uda się przekonać młodych ludzi do szkół branżowych będziemy zastanawiali się dziś o godzinie 16.30 w Punktach Widzenia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution