101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Szkoła rodzenia - potrzeba czy konieczność?

Data publikacji: 10.06.2019 17:44
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Grażyna Nowak  położna koordynująca sali porodowej w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka

Grażyna Nowak - położna koordynująca sali porodowej w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka
Kielce. 10.06.2019 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Szkoła rodzenia – potrzeba, czy konieczność? O tym w „Czasie dla zdrowia” rozmawialiśmy z Grażyną Nowak, położną koordynującą sali porodowej w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka.

- Większość kobiet oczekujących narodzin dziecka, w miarę zbliżania się terminu porodu, zaczyna odczuwać lęk. Przyszłe mamy obawiają się, czy będą umiały rozpoznać początek porodu, czy co będzie działo się z nią w szpitalu. Bardzo dużo informacji na ten temat można znaleźć w internecie. Czy więc trzeba uczęszczać jeszcze do szkoły rodzenia?

Nigdy nie mamy pewności, czy informacje zawarte na różnych portalach internetowych są prawdziwe. Natomiast w szkole rodzenia każde zajęcia prowadzi profesjonalista, lekarze, pielęgniarki, położne, rehabilitacji, fizjoterapeuci. Porządkujemy te wszystkie informacje, które już ciężarne posiadają. Nawet same pacjentki po ukończeniu kursu w naszej szkole rodzenia mówią, że wreszcie maja to wszystko uporządkowane.   

 - Czy jest różnica pomiędzy porodem kobiety, która nie uczęszczała do szkoły rodzenia, a kobietą która odbyła takie zajęcia?

Oczywiście. Ciężarna, która chodziła do szkoły rodzenia radzi sobie lepiej. Zna środowisko szpitala, lekarzy i pielęgniarki. Wie, co ją podczas porodu może spotkać, a dzięki temu może być trochę spokojniejsza.  

- Na czym polegają zajęcia w szkole rodzenia?

To kompleksowe przygotowanie do porodu. W naszym szpitalu w ramach zajęć z szkole rodzenia, która dla przyszłych rodziców jest bezpłatna, ciężarna oprowadzana jest po oddziale, widzi łóżko, na którym będzie rodziła. Poza tym, prowadzone są zajęcia z neonatologiem, psychologiem, fizjoterapeutą, rehabilitantem i stomatologiem. Przyszli rodzice uczą się także udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.  

 

Posłuchaj całej rozmowy:

Część pierwsza:

Część druga:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution