101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mali odkrywcy wyruszyli w poszukiwanie niezwykłych kadrów

Data publikacji: 09.07.2019 18:49
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
Kielce. Warsztaty fotograficzne

Kielce. Warsztaty fotograficzne
Fot. BWA

Znane miejsca widziane w niecodzienny sposób - takiego postrzegania świata uczą się uczestnicy wakacyjnych warsztatów fotograficznych pod hasłem „Mali odkrywcy - wielkie możliwości”, organizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. We wtorek młodzi fotograficy odwiedzili między innymi Kadzielnię i Wzgórze Zamkowe.

Jak wyjaśnia Magdalena Leśniak z Biura Wystaw Artystycznych, podczas warsztatów jego uczestnicy zwiedzają Kielce i obserwują je pod różnym kątem.

- Pod względem architektonicznym, krajobrazowym. Odwiedzamy też różne instytucje w mieście. Podczas tej wędrówki dzieci i młodzież mają za zadanie robić zdjęcia. Przy czym, my namawiamy ich do kreacyjnego spojrzenia, żeby unikały tak zwanych pocztówkowych ujęć, tylko żeby szukały ujęć niepowtarzalnych, albo odkrywały, co też jest w nazwie tych warsztatów, jakieś nowe jakości, które nie są kojarzone z danym miejscem, tylko, żeby to było ich spojrzenie na otaczającą ich, kielecką rzeczywistość - podkreśla.

Przewodnikiem po świecie zdjęć jest fotograf Antoni Myśliwiec, który zauważa, że dziś dostęp do aparatu jest bardzo łatwy, ale jest to tylko urządzenie pokazujące, jak osoba, która go trzyma, postrzega świat.

- Jeśli widzi twórczo, odkrywczo, wtedy to zdjęcie ma sens, natomiast około 90 procent zdjęć to są mniej lub bardziej udane migawki, które nie mają żadnego przełożenia na sztukę, a fotografia jest sztuką - zauważa.

Zapytany, czy jest recepta na dobre zdjęcie, wyjaśnia, że to nie jest takie oczywiste.

- W sztuce jest dużo przepisów na wszystko, tylko jak ktoś kiedyś powiedział: przepisy są po to, żeby je łamać i wtedy wychodzi dzieło, bo inaczej mamy do czynienia z perfekcyjnym rzemiosłem, które nie ma duszy. Natomiast uczestnicy zajęć nazywają się „małymi odkrywcami”, a kto to jest odkrywca? Ktoś, kto jest w miejscu nieznanym, ktoś, kto zauważa to, czego nie widzą inni. Staramy się właśnie na to zwrócić uwagę - mówi Antoni Myśliwiec.

Wykonane zdjęcia są omawiane, aby w ten sposób jak najwięcej dowiedzieć się o sztuce fotografii, ale też o popełnianych błędach. W poszukiwaniu niezwykłych ujęć pomagają specjaliści. Nie tylko wspomniany już Antoni Myśliwiec, ale także Magdalena Leśniak - malarka, Joanna Biskup-Brykczyńska - plastyk.

Dodatkowo zajęcia „Przygoda z optyką” prowadzi artystka plastyk i fotografik Karolina Falkiewicz.

Biuro Wystaw Artystycznych organizuje wakacyjne warsztaty fotograficzne już od kilkunastu lat. Co roku cieszą się dużym zainteresowaniem.

Zuza przyznała, że wzięła w nich udział, bo szukała pomysłu na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Fotografię dopiero odkrywa. Ale nie brakuje też prawdziwych fanów robienia zdjęć, którzy dla dobrego ujęcia nie boją się nawet pobrudzić ubrania.

Turnus trwa od poniedziałku do piątku. Niestety na te wakacje wszystkie miejsca są już wyczerpane. Zwieńczeniem zajęć będzie wystawa, której wernisaż odbędzie się jesienią w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach. Wybrane fotografie trafią także do specjalnego katalogu.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution