101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online
Wróć

Świętokrzyskie na Fali - 25 Lat Wolności! (aud. archiwalna)

Świętokrzyskie na fali - Końskie (12 sierpnia 2014)

Data publikacji: 12.08.2014 08:47
Skomentuj
Bądź z nami na bieżąco, polub nas na Facebooku

W ramach naszej wakacyjnej akcji "Świętokrzyskie na Fali - 25 lat Wolności!" odwiedzimy położone na terenie gminy Końskie miejscowości o niezwykłych nazwach. Nasze plenerowe studio pomiędzy godziną 10.00, a 14.00 zawitało do Końskich.

Nasza ekipa rozstawiła się na skwerze przy kolegiacie św. Mikołaja.

Z Końskimi nierozerwalnie są związane rody Odrowążów, Małachowskich i Tarnowskich. Ich historię przedstawił Tadeusz Grajpel z Pracowni Badań i Edukacji Historycznej.

O historii miasta rozmawialiśmy z burmistrzem końskich Michałem Cichockim oraz Magdaleną Weber z Centrum Informacji Turystycznej w Końskich.

Magdalena Weber z Centrum Informacji Turystycznej w Końskich opowiedziała słuchaczom  o Rezerwacie Skałki Piekło pod Niekłaniem.

Końskie i okolice to idealne miejsce do spacerów - o czym przekonywał Wojciech Pasek - prezes PTTK w Końskich.

Na pola wyjechały kombajny…. mamy czas żniw. Kto z nas pamięta jeszcze kosy, sierpy czy  cepy?  O dawnych żniwach w naszym wakacyjnym cyklu "Jak to drzewiej bywało” Ewa Okońska.

Nasz mobilny reporter Robert Felczak odwiedził dwie, sąsiadujące ze sobą miejscowości o niecodziennych nazwach: Niebo i Piekło. Podróży do tych dwóch niewielkich wsi towarzyszył dreszczyk emocji.

Niebo

Niebo

Piekło

Piekło

Kolejną miejscowością, którą odwiedziliśmy był Młynek Nieświński. Z trafieniem do niej był pewien problem, ponieważ przy drodze nie ma znaku, który informowałby, że dotarliśmy do Młynka Nieświńskiego. Jadąc na północny-wschód od strony Końskich mijamy Młynek, a zaraz potem jest Nieświń. Na mapach jest wprawdzie miejscowość Młynek Nieświński, ale znaku o tej treści nie ma. Ciekawostką jest też fakt, że mieszkańcy tej miejscowości w dowodach osobistych mają wpisane "Młynek Nieświński”. A skąd nazwa Młynek? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa.

Młynek Nieświński

Młynek Nieświński

Skomentuj ten wpis

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution