Anders. Szt. wojny i pokoju (aud. archiwalna)
Wróć do wszystkich audycji

W wakacyjne, niedzielne poranki zapraszaliśmy na słuchowisko sztuki Wiktora Grodeckiego „Anders. Sztuka wojny i pokoju”. Centralną postacią sztuki Wiktora Grodeckiego, scenarzysty i reżysera filmowego, jest generał Władysław Anders.

Każdy odcinek słuchowiska składał się z trzech epizodów. Autor ukazuje w nim najważniejsze wydarzenia wojennej biografii Władysława Andersa: kampanię wrześniową, aresztowanie przez Sowietów i wielomiesięczny pobyt w więzieniu na Łubiance, pertraktacje ze Stalinem związane z formowaniem polskiej armii w Związku Sowieckim, wyprowadzenie tej armii na Bliski Wschód, relacje z generałem Sikorskim, bitwę pod Monte Cassino.

Oparte na dokumentach historycznych sceny układają się w coś więcej niż pasjonująca, dramatyczna opowieść o losie wybitnego dowódcy i legendarnej postaci. Anders jest w istocie reportażem scenicznym, który przybliża węzłowe wydarzenia II wojny Światowej oglądane z punktu widzenia losu pojedynczych ludzi - gabinetowych rozgrywek, jakie prowadzą i konfliktów, niekiedy małostkowych, które ich dzielą. Zarazem ta indywidualna perspektywa pozwala zrozumieć mechanizmy zdarzeń, naznaczone taktycznymi i strategicznymi układami, za którymi stoją partykularne, często cyniczne interesy wielkich potęg.

W Andersie ponad głowami bohaterów toczy się gra między włodarzami ówczesnego świata – Stalinem i Churchillem; Polska nie wyjdzie z tej gry zwycięsko. Sztuka Grodeckiego daje w tej kwestii bardzo gorzką i zdumiewająco aktualną lekcję historii.

W wakacyjne niedziele zapraszali Robert Kałuża oraz Marek Maciągowski z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Archiwum audycji