Wróć

Made in Kielce

Recenzje

Data publikacji: 27.09.2011 00:00
Autor: Paweł Solarz
Skomentuj
Bądź z nami na bieżąco, polub nas na Facebooku

Recenzje„MoNoKoLoR” – LOREIN

Gdy ktoś będzie twierdził, że słyszy zespół Myslovitz to się myli. Co prawda głos Łukasza Lańczyka przypomina czasami Artura Rojka, ale tez słychać Chrisa Martina z Coldplay. Monokolor – to album, na który skarżysko – suchedniowska grupa czekała, czekała, czekała…To 13 zgrabnych piosenek, ciekawie zaaranżowanych, z interesującymi tekstami wokalisty. Album utrzymany w stylistyce zespołów „britpopu” i Indie rocka od początku trzyma w napięciu. Za każdym razem można odkryć coś zupełnie nowego. „Milkyway”, „Morphine”, czy „Świat rzeczy” potwierdzają potencjał, jaki tkwi w czterech muzykach tworzących Lorein. Łukasz Lańczyk, Tomasz Dorobczyński, Sebastian Szczepański i Roland Langer chyba uwierzyli w siebie bo zupełnie nowe piosenki, które musieli napisać na ten debiutancki album  („Kol”, „Bose cienie”, „Biała ściana” )-  i to pewnie bardzo szybko – dają wiele radości. Gratuluję i czekam na kolejne piosenki.

Ocena **** - na 5 *
Zimowe piosenki - Krajewski -  Piaseczny

Taką płytę mogli wydać tylko Oni: Krajewski - zasłużony dla polskiej muzyki i Piaseczny - uwielbiany i nielubiany na równi.

"Zimowe piosenki" to 10. utworów utrzymanych w tonacji świątecznej, ale jakoś tych charakterystycznych dzwoneczków nie słychać. Może w tekstach, gdzie na szybach pojawia się mróz, lecą w nas śnieżki. A - jeszcze o świętach, zimie, Nowym Roku - świadczą tytuły. To płyta dla tych, którzy w długie wieczory spędzają sami wypatrując albo pierwszej gwiazdki na szczęście, albo kogoś u drzwi.

 "Zimowe piosenki" przypominają mi album Stinga zatytułowany "If On A Winter 's Night..." Którą wybrać do słuchania? Do jednej i do drugiej czasami powrócę.

Ocena ***(na 5*)
Kraj miłości - GOSIA KOTWICA

Wygląda jak malutka dziewczynka, która czeka na kolejnego pluszowego misia. Obrazek się zmienia, już po pierwszym odtworzeniu płyty. Gosia ma niesamowity głos, świetnie interpretuje teksty i może niedługo zawojować polski rynek. Dawno nie słuchałem takiej płyty. Bez żadnego schlebiania młodej wokalistce wracam do jej nagrań. I za każdym razem mam kłopot z wybraniem mojego ulubionego utworu. Bo "Kraj miłości" to 13 bardzo dobrych piosenek. Dobrze, że o ich doborze decydowała sama Gosia, a swoje trzy nutki dołożył Jan Wojdak. Brawo. Polecam każdemu, żeby tak jak ja, poczuł się niczym "W miodowym raju" . Ale to chyba dla takich nudziarzy, jak ja!

Ocena **** ( na 5*)Ciepło/zimno - HAPPYSAD

Już sama okładka płyty jest intrygująca. Domki przypominające trumny stojące w kartonowym lesie. Bo takie są również nowe piosenki skarżyskiej grupy. Intrygujące z tytułów i zaskakujące w treści. Smutne i radosne. Mówiące o autodestrukcji i rodzeniu czegoś nowego. O miłości i obserwacji świata. To już piąta płyta w kolekcji Happysad  i na dodatek oblana złotem. Muzycy na przekór modom i czasom grają energetycznego rocka, mają ciekawe rozwiązania aranżacyjne. I dobrze, żeby - przynajmniej dla mnie - nic nie zmieniać.

Ocena **** ( na 5 *)

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis