Wróć

Auto Radio - Moto Radio (aud. archiwalna)

Historia kieleckich ulic

Data publikacji: 06.12.2013 12:47 / Data aktualizacji: 24.09.2014 12:30
Autor: Robert Felczak
Bądź z nami na bieżąco, polub nas na Facebooku

W każdą środę w magazynie "Auto Radio - Moto Radio" przedstawiamy historię kieleckich ulic. Które z nich są najstarsze? Skąd wywodzą się ich nazwy? Kiedy ulice zostały zabrukowane, a kiedy pojawił się na nich asfalt? W którym roku na ulicach Kielc zamontowano pierwsze latarnie?

O historii kieleckich ulic opowiada słuchaczom Radia Kielce Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc.

Cykl przedstawiający kieleckie ulice zaczęliśmy cofając się aż do początków minionego tysiąclecia. Około 1100 roku, jak twierdzą archeolodzy, koło kościoła Świętego Wojciecha była już osada. A to oznacza, że…

Kielce powstały na początku minionego tysiąclecia. Pierwszymi ulicami były Bodzentyńska i Piotrkowska. Kolejne ulice w mieście powstały przy Rynku.

Jedną z najstarszych kieleckich ulic, również znajdujących się nieopodal kościoła Świętego Wojciecha i Rynku, jest Wesoła.

Większość kieleckich ulic zmieniła się oczywiście nie do poznania. Dotyczy to chociażby ulicy Czarnowskiej, która po zakończeniu budowy węzła Żelazna w pewnym sensie wróciła do swojego pierwotnego charakteru.

Przybliżając bardzo ciekawą i bogatą historię ulic nie sposób pominąć ulicę 1 Maja. Ma ona już ponad tysiąc lat, co oznacza, że jest najstarszą kielecką ulicą.

Znacznie młodszą ulicą jest obecny kielecki deptak, czyli ulica Sienkiewicza.

Kolejną ważną arterią komunikacyjną, która powstała wraz z rozbudową Kielc była ulica nazywająca się początkowo Czysta, następnie Marszałka Focha i Mariana Buczka, a obecnie Paderewskiego.

Powstanie ulicy Paderewskiego spowodowało, że zmieniła się rola i ranga ulicy Waligóry, czyli obecnej ulicy Żytniej. To z kolei z biegiem lat wymusiło kolejną rozbudowę układu komunikacyjnego tej części Kielc, czego efektem była budowa ulicy Grunwaldzkiej.

Po wybudowaniu ulicy Grunwaldzkiej oraz wiaduktów w ciągu ulicy 1 Maja ze względów komunikacyjnych konieczne było powstanie ulicy, która połączyłaby Grunwaldzką i 1 Maja. W ten sposób powstała ulica Jagiellońska, której ranga wzrosła wraz z rozbudową północnej części Kielc.

Po powstaniu ulicy Żytniej, Grunwaldzkiej i Jagiellońskiej, a wcześniej 1 Maja, wybudowana została ulica Żelazna. Jej nazwę należy wiązać z "żelaznymi drogami", czyli z koleją.

Kolejnym bardzo ciekawym miejscem na mapie kieleckich ulic jest tak zwana "Krakowska Rogatka".

Ulica Chęcińska.


Historia kieleckich ulic to również zmiany nazw niektórych z nich. Z mapy miasta w minionych dziesięcioleciach znikały przede wszystkim ulice związane z niechlubną historią Kielc i Polski.


W ręce inżynierów Miejskiego Zarządu Dróg trafiło zdjęcie, które bardzo zaintrygowało pracowników tej instytucji. Fotografia wzbudziła spore zainteresowanie, ponieważ można na niej bez trudu zauważyć, że przed wielu laty w Kielcach było rondo turbinowe. A to oznacza, że takie rozwiązanie komunikacyjne na kieleckich ulicach wcale nie jest - jak sądzono do tej pory - nowością.

Pracownicy MZD postanowili więc dowiedzieć się, kiedy zdjęcie zostało wykonane. A my postanowiliśmy im pomóc w rozwiązaniu tej zagadki.


Rondo u zbiegu ulic IX Wieków Kielc, Okrzei, 1 Maja, Czarnowskiej i Paderewskiego nie jest więc pierwszym rondem turbinowym w Kielcach. Na temat tego rozwiązania w latach 60-tych minionego wieku trudno niestety powiedzieć coś więcej. Jeżeli jednak ktoś z Państwa zna historię organizacji ruchu na dzisiejszym rondzie Jerzego Giedroycia prosimy o kontakt:
moto@radio.kielce.pl

Ulica Ściegiennego to jedna z najdłuższych, a zarazem najstarszych ulic w Kielcach. Mieści się przy niej jedno z pierwszych w mieście przedsiębiorstw. Firma ta istnieje zresztą do dziś. I to właśnie obok jej siedziby rozpoczyna się numeracja budynków znajdujących się przy ulicy, o której opowiada Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc.

W kolejnym odcinku "Historii kieleckich ulic" o ulicy Mielczarskiego.

Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc przybliży nam historię ulicy Krakowskiej.

Sienkiewicza, Żeromskiego i Paderewskiego. Grunwaldzka, Jagiellońska, Krakowska, Tarnowska czy też Łódzka. Te nazwy ulic są oczywiste.

Ale kim byli chociażby Wojciech Szczepaniak, Romuald Mielczarski czy też Edward Meissner? Dlaczego w Kielcach ich imieniem nazwano ulice? Czy to przypadek? Zarówno pod względem doboru osób, ale również jeśli chodzi o lokalizację ulic na mapie stolicy naszego województwa?

Te kwestie przybliży nam w kolejnym odcinku cyklu "Historia kieleckich ulic" Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc.

To jeszcze kilka słów o ulicy Zagnańskiej.

Ulica Przemysława Gosiewskiego. W tym przypadku większość osób zapewne potrafi połączyć nazwę ulicy z osobą, której imieniem ją nazwano. Podobnie będzie z ulicą Ryszarda Kaczorowskiego, a prawdopodobnie także z ulicą Stefana Artwińskiego. Nazwy niektórych kieleckich ulic z pewnością niewiele jednak mówią mieszkańcom miasta. Wiele osób zapewne nie będzie potrafiło powiedzieć kim był na przykład Tytus Chałubiński, czy też Oskar Kolberg.

Dlaczego w Kielcach ich imieniem nazwano ulice? Czy to przypadek? Zarówno pod względem doboru osób, ale również jeśli chodzi o lokalizację ulic na mapie stolicy naszego województwa?

W kolejnym odcinku naszego cyklu kierownik działu edukacji i promocji Muzeum Historii Kielc opowie nam o ulicach na osiedlach Ślichowice i Pod Dalnią.

Kim był Józef Hauke-Bosak? Dlaczego w Kielcach jego imieniem nazwano ulice? Te kwestie przybliży nam w kolejnym odcinku cyklu „Historia kieleckich ulic” Krzysztof Myśliński. Dzisiaj kierownik działu edukacji i promocji Muzeum Historii Kielc opowie nam o okolicach Ostrej Górki.

W kolejnym odcinku cyklu przedstawiamy ulice na osiedlach Wielkopole i Folwark.

W kolejnym nagraniu poznamy historię ulic znajdujących się w okolicach Kadzielni.

Kim był Mojżesz Pelc? Dlaczego w Kielcach jego imieniem nazwano ulicę? Wyjaśni nam to w kolejnym odcinku cyklu „Historia kieleckich ulic” Krzysztof Myśliński. Zanim jednak dotrzemy na tę ulicę kierownik działu edukacji i promocji Muzeum Historii Kielc opowie nam o ulicy Nowy Świat, która komunikacyjne, topograficznie łączy się właśnie z ulicą Mojżesza Pelca.

Kim byli Jan i Jędrzej Śniadeccy? Dlaczego w Kielcach ich imieniem, a w zasadzie imionami i nazwiskiem, nazwano ulicę w śródmieściu Kielc? Wyjaśni nam to Krzysztof Myśliński. Kierownik działu edukacji i promocji Muzeum Historii Kielc opowie nam właśnie o ulicy Śniadeckich.

Kim był Romuald Traugutt, Bolesław Markowski, Karol Olszewski oraz Jan Piwnik „Ponury”? Powinniśmy to pamiętać z lekcji historii. Pamięć jednak jest ulotna... Poza tym nie zawsze potrafimy powiązać te nazwiska ze stolicą województwa świętokrzyskiego.

Zapraszamy więc na kolejny odcinek cyklu „Historia kieleckich ulic”. Krzysztof Myśliński, kierownik działu edukacji i promocji Muzeum Historii Kielc, opowie nam o ulicach znajdujących się w okolicach Herbów.

Kolejne nagranie dotyczy ulicy Nowy Świat, która komunikacyjne, topograficznie łączy się właśnie z ulicą Mojżesza Pelca.

Poznajmy także historię ulicy Śniadeckich.

Wraz z Krzysztofem Myślińskim, kierownikiem działu edukacji i promocji Muzeum Historii Kielc, udamy się na wycieczkę po ulicach znajdujących się w okolicach Herbów.


W okolicach "Psich Górek” w Kielcach jest kilka ulic, których patronami są osoby historycznie związane z powstaniem styczniowym. W minioną środę wspominaliśmy o Dionizym Czachowskim i Marianie Langiewiczu. Dziś kierownik działu edukacji i promocji Muzeum Historii Kielc Krzysztof Myśliński opowie między innymi o Jadwidze Prendowskiej…


W środy przedstawiamy Państwu historię kieleckich ulic. O ich przeszłości opowiada Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc. Dzisiaj przybliży nam przeszłość ulic i osiedli w części Kielc, którą dawniej nazywano "Podmieście". Obecnie to Szydłówek, a więc osiedla położone po obu stronach ulicy Warszawskiej.

Ostatnio kierownik działu edukacji i promocji Muzeum Historii Kielc przybliżał nam przeszłość i patronów ulic na Górnym Szydłówku. Dziś opowie nam o Dolnym Szydłówku, czyli o terenach, które zostały przyłączone do Kielc w okresie międzywojennym.

Tym razem kierownik działu edukacji i promocji Muzeum Historii Kielc Krzysztof Myśliński przybliży nam przeszłość i patronów trzech kieleckich rond.

W kolejnym odcinku kierownik działu edukacji i promocji Muzeum Historii Kielc Krzysztof Myśliński przybliżał nam przeszłość i patronów ulic na Szydłówku. Tym razem opowiedział nam o placu Wolności.

W kolejnym odcinku Krzysztof Myśliński opowiedział nam o placu Najświętszej Maryi Panny.

Kierownik działu edukacji i promocji Muzeum Historii Kielc przybliżył nam tym razem dwa place: Artystów oraz Konstytucji 3 Maja.

Krzystztof Myśliński opowiada opowie o kolejnym placu - Niepodległości.

Ostatnio Krzysztof Myśliński przybliżał nam przeszłość placów Wolności, Niepodległości i Artystów. Dzisiaj kierownik działu edukacji i promocji Muzeum Historii Kielc opowie o skwerze Żeromskiego, który obecnie jest przebudowywany.

 

Tagi do tego wpisu