Wróć

Przy Radiowej 4. Teatr Polskiego Radia Kielce - "Kuracja" Grzegorza Kozery (aud. archiwalna)

12 marca 2015 r. - Pan Nkwomo

Data publikacji: 11.03.2015 15:17
Autor: Ryszard Koziej
Bądź z nami na bieżąco, polub nas na Facebooku

W czwartek 12 marca szósta już premiera, tym razem "Pan Nkwomo", kolejne opowiadanie Grzegorza Kozery z tomu "Kuracja" w radiowej inscenizacji Ryszarda Kozieja i realizacji akustycznej Jerzego Sidorowicza z muzyką Włodka Kiniorskiego pod artystycznym kierownictwem Joanny Gergont-Woś.

Rasizm to ohydna cecha, niemal wszyscy się z tym zgadzają, dlatego pokutuje u nas stereotyp, że dziś w Polsce rasistą może być tylko bezmózgi kibol, bo nikt normalny już się tak nie zachowuje. Autor opowiadania Grzegorz Kozera przypomina jednak, że uprzedzenia do ludzi o innej karnacji skóry, w ogóle do innych nie są tak rzadkie wśród seniorów, szczególnie tych mniej wykształconych.

Taką też jest bohaterka opowiadania "Pan Nkwomo" niejaka Genowefa z podlubelskiej wsi. Wyssany z mlekiem matki ksenofobizm starszej pani w sanatorium w Busku Zdroju zderzy się z prawdą a nie mitem. Jak bolesne będzie to zderzenie dowiemy się już w czwartek. Rolę pani Gieni zagra Teresa Bielńska zaś tytułowego pana Stanisława Nkwomo Mirosław Bieliński. W epizodach usłyszymy też dziennikarzy Radia Kielce, Marlenę Płaską, Rafała Szymczyka i Krzysztofa Żołądka. Narratorem tradycyjnie będzie Ryszard Koziej. 

Tagi do tego wpisu