Wróć

Studio Polityczne

''Studio Polityczne'' (4 czerwca 2017) - Politycy z regionu o zagrożeniu terrorystycznym

Data publikacji: 05.06.2017 19:27
Autor: Radosław Podsiadły
Bądź z nami na bieżąco, polub nas na Facebooku

Zagrożenie terrorystyczne będzie wzrastać - uważają świętokrzyscy politycy. W ten sposób komentują ostatnie zamachy w Londynie. W przeprowadzonych minionej nocy atakach zginęło 7 osób. Prawie 50 zostało rannych.

To kolejny czarny dzień dla Wielkiej Brytanii - powiedział w Studiu Politycznym senator PiS Krzysztof Słoń. Jego zdaniem te tragiczne wydarzenia potwierdzają, że to zjawisko przybiera na sile. "Do zamachów dochodzi coraz częściej. Napastnicy atakują nawet tam, gdzie nie ma dużych zgromadzeń. Stosują proste metody - wykorzystują samochody, które taranują ludzi lub atakują nożami" - zauważa senator.

Zamachy do których doszło w Londynie są sygnałem i pewnego rodzaju ostrzeżeniem dla całej Wspólnoty Europejskiej - podkreślał natomiast starosta staszowski Michał Skotnicki z PSL. "Unia Europejska powinna zaproponować systemowe rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa. Charakterystyczne jest to, że ostatnich zamachów nie dokonuja napływowi imigranci, tylko osoby, które już urodziły się we Francji, Holandii czy Wielkiej Brytanii" - podkreślił starosta.

Terroryści pośrednio osiągają swój cel, ponieważ widać, że ludzie obawiają się kolejnych ataków - uważa Piotr Kopacz z Nowoczesnej. Jego zdaniem potwierdzają to wydarzenia z Turynu. Ostatniej nocy około 1400 osób zostało rannych, gdy tłum, przestraszony odgłosem przypominającym wybuch bomby, uciekał z placu Świętego Karola. Okoliczności wybuchu paniki wśród kibiców, którzy oglądali mecz Ligi Mistrzów Juventus Turyn - Real Madryt .nie są do końca jasne, ale zdaniem polityka - wystarczy huk petardy wśród tłumu by doszło do zamieszania.

Grigor Szaginian z PO, wiceprzewodniczący sejmiku zwrócił uwagę, że do zamachów dochodzi nie tylko w Europie, ale również w Afganistanie czy Iraku. W ostatnim okresie zginęło tam tysiące ludzi - nie w wyniku wojny, tylko ataków. Dlatego - jego zdaniem - jedynie globalna walka z terroryzmem ma sens.

Emilia Ogonowska-Jaroń z Kukiz'15 podawała natomiast przykłady krajów, które w ramach walki z terroryzmem zdecydowały się delegalizację islamu jako oficjalnej religii. Ustawę w tej sprawie przyjął np Słowacki parlament.

Posłuchaj audycji:

Tagi do tego wpisu