Wróć

Studio Polityczne

''Studio Polityczne'' (21 stycznia 2018) - PiS zdecydowanym liderem sondaży

Data publikacji: 21.01.2018 12:29
Autor: Katarzyna Podraza
Bądź z nami na bieżąco, polub nas na Facebooku

Rosnące poparcie Prawa i Sprawiedliwości w najnowszych sondażach zdominowało dyskusję w Studiu Politycznym Radia Kielce. Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 procent osób deklarujących udział w głosowaniu, Platforma Obywatelska uzyskałaby 15 procent poparcia, do Sejmu weszłaby też Nowoczesna (6 procent) i Kukiz'15 (5 procent) - tak wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego.

Posłuchaj Studia Politycznego Radia Kielce:Zdaniem Andrzeja Prusia z PiS - wysokie społeczne poparcie Prawa i Sprawiedliwości świadczy o poważnym traktowaniu ludzi. - Robimy to, co zapowiadaliśmy w kampanii wyborczej. Na scenie politycznej jest w końcu partia, która doceniła społeczeństwo - mówił. Gość Studia Politycznego Radia Kielce przyznał jednak, że jego partia do sondaży podchodzi z dużą pokorą. - Nie możemy zawieść Polaków, zrealizowaliśmy ważne programy społeczne, ale teraz czas na kolejne konkretne działania - stwierdził. Andrzej Pruś zaprzeczył, aby zmiany m. in. w resorcie MON, czy w Ministerstwie Środowiska miały służyć poprawie wizerunku PiS przed wyborami samorządowymi.

Studio Polityczne Radia Kielce. Andrzej Pruś, PiSKielce. 21.01.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Innego zdania jest wicemarszałek Jan Maćkowiak z PO. Jak podkreślił, to właśnie odsunięcie kontrowersyjnych postaci z gabinetu Mateusza Morawieckiego podniosło słupki poparcia dla partii Jarosława Kaczyńskiego. Według niego, wysokie sondaże opierają się jednak na oszustwie. - Chociażby, że mamy wrogów i zagrożenia, które czyhają nad Polską, jak tabuny uchodźców, którzy tu przyjdą, będą palić, mordować i gwałcić. Najpierw wywołanie tego niepokoju i lęku, a teraz rząd Prawa i Sprawiedliwości mówi - to tylko, dzięki naszym działaniom bronimy was przed tym - zaznaczył. Jan Maćkowiak dodał, że za wysokie notowania PiS odpowiedzialne są partie opozycyjne, które nie miały pomysłu na zapotrzebowanie swojego elektoratu.

Studio Polityczne Radia Kielce. Jan Maćkowiak, POKielce. 21.01.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Również eurodeputowany Czesław Siekierski z PSL jest zdania, że na wysokie poparcie rządu PiS wpłynęła rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego. Jak zaznaczył, trzeba zwrócić uwagę na słabość i rozbicie opozycji.

Studio Polityczne Radia Kielce. Czesław Siekierski, PSLKielce. 21.01.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Z kolei Piotr Kopacz z Nowoczesnej, uważa, że na takie sondaże składa się bardzo dobra koniunktura gospodarcza na świecie. - Polacy odczuwają lepszy standard życia, dalej problemem są niskie płace, ale już nie bezrobocie. Z drugiej strony słupki pokazują przepływ niezdecydowanych wyborców w kierunku PiS.

Studio Polityczne Radia Kielce. Piotr Kopacz, NowoczesnaKielce. 21.01.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Marcin Bugajski z Kukiz '15 stwierdził, że wysokie poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego świadczy o tym, że jest ugrupowanie, które realizuje program wyborczy. - Natomiast po ostatnich głosowaniach odnośnie projektów aborcyjnych widać słabość opozycji - dodał.

Studio Polityczne Radia Kielce. Marcin Bugajski, Kukiz '15Kielce. 21.01.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

adv adv
Wiadomości