Wróć

Na Każdą Pogodę

Na Każdą Pogodę - 19.12.2019: ekologia - moda czy konieczność?

Data publikacji: 18.12.2019 12:46 / Data aktualizacji: 19.12.2019 17:10
Autor: Renata Morąg
Bądź z nami na bieżąco, polub nas na Facebooku

Ekologia może być modą, czy stylem życia, ale coraz częściej nabiera ona wymiaru obowiązku, który każdy obywatel Ziemi powinien spełniać wobec swojej planety – mówiła na naszej antenie prof. Ilona Żeber-Dzikowska z Instytutu Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że zasoby Ziemi wyczerpują się, dlatego należy je szanować i rozsądnie z nich korzystać. Ludzie nie dbając o przyrodę i zanieczyszczając ją każdego dnia, sukcesywnie niszczą własne miejsce do życia. Ekolodzy jasno stwierdzają, że jeśli świadomość i mentalność społeczna się nie zmieni w kwestii podejścia do ekologii, następne pokolenia będą mieszkać na wysypisku śmieci.

- Poszanowanie środowiska to nie nauka wymagająca poziomu doktoratu - podkreślał gość programu „Na każda pogodę”. Wystarczy zacząć od prostych czynności i uwierzyć w to, że te małe rzeczy robione przez wiele osób urastają do rangi wielkich rzeczy.

Jak zacząć proekologicznie żyć? Zmienić żarówki na energooszczędne, domykać lodówkę, używać wielorazowych toreb ( z materiału), czy zgniatać butelki plastikowe, aby nie zabierały zbyt dużo.

- Ważna jest świadomość ekologiczna najmłodszych i uczenie dobrych, korzystnych dla środowiska naturalnego nawyków - podsumowała prof. Ilona Żeber-Dzikowska.