Promocja książki „Człowiek - Istota Kosmiczna”

Powrót do Informator Kulturalnego

dziś

arrow
arrow

08 LIS 17:00

locationKielce, WDK

Grzegorz Brona jest dr hab. nauk fizycznych, byłym prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej i współzałożycielem największej polskiej firmy z branży kosmicznej Creotech. Karierę zawodową rozpoczął w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN.

W duecie autorskim pełni funkcję science.

Ewelina Zambrzycka jest dziennikarką i redaktorką zajmującą się tematyką popularnonaukową, związaną z magazynami reporterskimi portali Gazeta.pl i Wp.pl oraz z miesięcznikiem "Focus".
Funkcja: fiction.

Oboje są wielkimi fanami popkultury i science fiction, przekonanymi, że fikcja napędza naukę, a nauka rozwija fikcję. Co udowadniają na ponad 400 stronach książki traktującej o wyścigu w kosmos, kolonizacji Układu Słonecznego i tworzeniu cywilizacji intergalaktycznej.

Książka zabiera czytelnika w podróż, która rozpoczyna się, gdy pewien rosyjski matematyk, syn polskiego zesłańca, wymyślił metodę na pokonanie przyciągania ziemskiego i wysłanie ludzi w kosmos. Dokonał tego, mając do dyspozycji tylko swoją wiedzę oraz ołówek i kartkę papieru. Jego prace legły u podstaw techniki rakietowej i do dziś są obowiązkową lekturą dla wszystkich tych, którzy nie boją się snuć śmiałych marzeń. Autorzy rozmawiają o wielkim kosmicznym wyścigu i sprzeczają się o to, czy tak naprawdę lądowanie na Księżycu było jego zwieńczeniem. Zdradzają wiele mało znanych faktów z historii eksploracji przestrzeni kosmicznej i snują wizje podboju planet Układu Słonecznego, a nawet udania się dalej, w odległe galaktyki. W dodatku dotarcie tam na własnej planecie... "Człowiek – istota kosmiczna" to solidna dawka prawdziwej nauki, jednak przedstawionej w sposób lekki, humorystyczny i łatwy do przyswojenia nawet dla kogoś, kto szkolne lekcje fizyki wspomina jak koszmar.

Recenzje czytelników:
"Nie jestem wielką fanką książek popularnonaukowych, szczególnie na plaży. Ale w tym wypadku znalazłam lekturę na tyle łatwo i z polotem napisaną, że czyta się ją jak dobry kryminał. Gdzie głównymi bohaterami są kosmonauci, stacje kosmiczne, rakiety i Mars. Doskonale się przy czytaniu bawiłam, słuchając szumu morza i wyobrażając sobie podróże kosmiczne w nieznane. Dla mnie bomba."

"Miała jak inne książki popularnonaukowe pomóc w zasypianiu, a pochłonęłam ją jednym tchem. Plus – stałam się erudytką. Minus – nie wyspałam się."

"Gdyby lekcje nauk ścisłych w szkołach były prowadzone w taki sposób, jak o nauce opowiadają autorzy tej książki, to w krótkim czasie mielibyśmy wysyp talentów matematyczno-fizycznych i laureatów najbardziej prestiżowych światowych nagród."

W trakcie spotkania autorzy opowiedzą o mało znanych faktach z czasów kosmicznego wyścigu między USA a ZSRR, zdradzą, co trzeba zrobić, by zostać astronautą, opowiedzą o tym, czy napęd podprzestrzenny to tylko mrzonka twórców science-fiction oraz spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy sami w kosmosie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
adv adv
Wiadomości
Reklama