W BWA w listopadzie: Migracje Transgraficzne, Przestrzenie Naturalne i Boginie

Powrót do Informator Kulturalnego

dziś

arrow
arrow

08 LIS 18:00

locationKielce, BWA

Na wernisaże dwóch wystaw zbiorowych: „Geo. Migracje Transgraficzne” i „Przestrzenie Naturalne” oraz na wystawę ilustracji Agaty Zarzyckiej zatytułowaną „Boginie” zaprasza w piątek 8 listopada o godz. 18 Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. Wernisaż będzie połączony z performancem Andrzeja Dudka-Dürera „TRANS... MIGRACJE... Żywa Rzeźba 2016-2019”.

W Galerii Górnej widzowie zobaczą międzynarodową wystawę „Geo. Migracje Transgraficzne”. To czwarta edycja projektu artystyczno-naukowego realizowanego w ramach badań statutowych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To efekt współpracy artystów z Instytutu Sztuk Pięknych UJK z grupą twórców reprezentujących inne ośrodki akademickie: Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, ASP w Gdańsku, Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie, Instytut Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filia w Cieszynie, Wydział Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego (Czechy).

W projekcie uczestniczy ponad 20 artystów z Polski, Czech, Japonii, Kanady, Niemiec, Włoch: Mariusz Dański (PL), Jan Drozd (CZ), Andrzej Dudek Dürer (PL), Bianca Patricia Isensee (DE), Zbyněk Janáček (CZ), Makoto Kobayashi (JP), Iva Krupicová (CZ), Henryk Królikowski (PL), Andrzej Markiewicz (PL), Olga Moravcová (CZ), Adam Panasiewicz (PL), Alicja Panasiewicz (PL), Marek Sibinský (CZ), Magda Szplit (PL), Krystyna Szwajkowska (PL), Teresa Anna Ślusarek (PL), Krzysztof Tomalski (PL), Rafał Urbański (PL), Katarzyna Winczek (PL), Maciej Zdanowicz (PL), Katarzyna Ziołowicz (PL), The SINESTETICO GROUP (Albertin, Perseghin, Sassu, Scordo) (IT), Edwin Varney (CA).

Podstawą podjętych działań artystycznych oraz badawczych jest koegzystencja tradycyjnego warsztatu i współczesnych metod twórczych. Artyści zaprezentują prace wykonane w technikach: akwaforta, akwatinta, litografia, serigrafia, szablon, druk wypukły, instalacja multimedialna, performance, wideo. W założeniach projektu jego autorzy podkreślają, że istotne jest w nim znaczenie, funkcje i wartości kulturowe naturalnych przestrzeni i problem ich zachowania wobec postępującej ingerencji człowieka i zmian klimatycznych.

Kuratorami wystawy są Teresa Anna Ślusarek i Andrzej Dudek Dürer. Wystawę otworzy performance Andrzeja Dudka-Dürera „TRANS... MIGRACJE... Żywa Rzeźba 2016-2019”.

W Galerii Dolnej można będzie zobaczyć „górską” odsłonę projektu realizowanego przez UJK. Wystawę „Przestrzenie Naturalne” tworzą prace siedmiorga artystów, w których twórczości z różnych powodów – artystycznych, ideowych, osobistych – pojawił się motyw górski. Są to: Alina Jackiewicz-Kaczmarek, Ryszard Pielesz, Krzysztof Tomalski, Magdalena Hanysz-Stefańska, Magda Szplit-Królikowska, Krystyna Szwajkowska, Teresa Anna Ślusarek.

Nieograniczona przestrzeń, bogactwo form geologicznych, ich trwanie i nieustająca erozja jest punktem odniesienia do rozważań w sferze formalnej, jak i do dialogu o zjawiskach ważnych dla współczesnego człowieka. Jak pisze kurator wystawy Teresa Anna Ślusarek: Przypisywanie górom określonych znaczeń i odmiennych wartości uwarunkowanych historycznie, religijnie, filozoficznie jest zjawiskiem o wielowiekowej tradycji, przynależnym większości kultur. W budowaniu wizji świata, majestatyczne, niedostępne góry mają swój szczególny udział. Dzięki swojemu położeniu w mitycznym porządku kosmosu stały się łącznikiem między tym, co boskie, a tym, co ludzkie. Axis mundi – oś świata wyobrażana bywa w kształcie kosmicznej góry łączącej niebo i ziemię. Wydaje się, że przestrzenie górskie pozostają nieustannie źródłem inspiracji dla artystów.

W Galerii Małej BWA zaprezentuje ilustracje cyfrowe autorstwa kielczanki, absolwentki łódzkiej ASP Agaty Zarzyckiej. Artystka tak pisze o wystawie: BOGINIE to cykl inspirowany panteonem słowiańskich bóstw oraz demonów. Nasza rodzima mitologia jest dla mnie punktem wyjścia do rozważań nad wieloma aspektami życia. Zastanawiam się nad miejscem współczesnego człowieka w świecie i nad jego relacją z naturą. (…) W cyklu BOGINIE skupiam się na kobietach. Rysuję ich portrety, widząc w nich personifikację sił przyrody oraz pewne aspekty kobiecej natury. Każda z nas stworzona jest z wielu portretów, wcielamy się w różne role, mamy różne oblicza. Przechodzimy przez kolejne etapy życia. Czasem przepełnia nas energia bogini matki – Mokoszy, innym razem odnajdujemy w sobie szaleństwo Wiły, siłę Łady lub mrok Boginki.

BOGINIE są też moim wyrazem uznania dla folkloru, kultury dawnej polskiej wsi. Nawiązuję do wycinanki, która zdobiła chłopskie chaty, do ludowych strojów, legend i przedstawień świętych. Cała kultura ludowa – sztuka, śpiew i taniec – są pełne intuicji i nieskrępowanej ekspresji. Znajduję w niej energię, której czasem brakuje mi w dzisiejszym świecie, w którym coraz częściej zamiast prawdziwego przejawu życia dostajemy kolejną fotkę na Instagramie.

Kurator wystawy – dr Magdalena Leśniak.

Wystawy będzie można oglądać do 29 listopada.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama