Pokaz filmu „Trwajcie” oraz wernisaż wystawy „Otwórzmy drzwi do wolności. Janusz Kurtyka 1960 – 2010”

Powrót do Informator Kulturalnego

dziś

arrow
arrow

02 GRU 17:00

locationKielce, Przystanek Historia

Pokaz filmu „Trwajcie” oraz wernisaż wystawy „Otwórzmy drzwi do wolności. Janusz Kurtyka 1960 – 2010” - Kielce, ul. Warszawska 5, 2 grudnia 2019 r., godz. 17.00.

„Jesteśmy ludźmi wolnymi, więc zachowujmy się jak ludzie wolni, a nie jak niewolnicy” to jedna z myśli prezentowanych przez śp. Janusza Kurtykę, uczestnika debaty publicznej, skoncentrowanej na procesie wychodzenia z komunizmu i powinnościach państwa w tym zakresie.

Delegatura IPN w Kielcach zaprasza 2 grudnia na pokaz filmu „Trwajcie”. Dokument w reż. Aliny Czerniakowskiej poświęcony został postaci Janusza Kurtyki, historyka, badacza wieków średnich i dziejów najnowszych Polski oraz prezesa IPN w latach 2005 – 2010. Film powstał w oparciu o nigdzie niepublikowane wspomnienia najbliższych współpracowników. W spotkaniu weźmie udział żona zmarłego historyka, Zuzanna Kurtyka. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja wystawy „Otwórzmy drzwi do wolności. Janusz Kurtyka 1960 – 2010”.

Ekspozycja szczególną uwagę poświęca poglądom Prezesa, który przedstawiony został na tle najnowszej historii Polski jako orędownik doceniania tradycji niepodległościowej, co było równoznaczne ze spojrzeniem na dzieje najnowsze Polski z perspektywy wolnego, suwerennego państwa.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama