Koncert walentynkowy - "Róbmy swoje"

Powrót do Informator Kulturalnego

dziś

arrow
arrow

14 LUT 19:00

locationKielce, Filharmonia Świętokrzyska

Trzy lata temu - 15 marca (ur. 26 marca 1941) – zmarł Wojciech Młynarski, satyryk, artysta kabaretowy, autor tekstów piosenek, poeta, mistrz puent. Pozostawił po sobie ponad 2000 cudownych utworów, po które sięgają niemal wszyscy liczący się artyści.

Iza Połońska, wykonująca szereg piosenek takich osobowości, jak np. Agnieszka Osiecka, wokalistka ceniąca sobie słowo, postanowiła również zmierzyć się z tym wyzwaniem i we współpracy z Leszkiem Kołodziejskim stworzyła projekt Młynarski symfonicznie.

Tym pomysłem zaraziła również Zbigniewa Zamachowskiego i w ten sposób mamy wspaniały wieczór z nazwiskami gwarantującymi wysoki poziom artystyczny i taki dobór repertuaru, który natychmiast wywołuje spontaniczny odzew publiczności. Filharmonia nadała tytuł koncertowi Róbmy swoje, trochę wieloznaczny, trochę informujący, że oto przed nami rewelacyjny wieczór z przebojami, którzy wszyscy znają, śpiewają i kochają. Tak czy inaczej zapraszamy na fascynujący koncert, który doskonale wpisuje się także w romantyczny klimat  Walentynek.

Artystce towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii pod batutą Rafała Kłoczki, dyrygenta, który ma na swoim koncie kilkaset koncertów i spektakli operowych, a obecnie odbywa staż dyrygencki w Operze Wiedeńskiej.

IZA POŁOŃSKA

Wokalistka śpiewająca w różnych stylach: od klasyki po piosenkę aktorską i jazz. Doktor sztuk muzycznych, w 2017 roku obroniła jednogłośnie pierwszy w Polsce doktorat w dziedzinie wokalistyki dotyczący wykonawstwa piosenki aktorskiej. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Mistrzowskich Podyplomowych Studiów Wokalnych we Wrocławiu. Koncertowała niemal w całej Europie, ale w ostatnich latach przede wszystkim w Polsce. Wraz z Leszkiem Kołodziejskim, akordeonistą, kompozytorem i aranżerem, współtworzy monograficzne projekty Połońska śpiewa Osiecką, Młynarski symfonicznie i wiele innych. Współpracuje na scenie m.in. ze Zbigniewem Zamachowskim, Mieczysławem Szcześniakiem, Janem Młynarskim, Wojciechem Myrczkiem, czy Adamem Rymarzem.

W maju 2019 roku ukazała się nakładem firmy DUX pierwsza solowa płyta Izy Połońskiej Pejzaż bez ciebie, nagrana z Polish Cello Qaurtet i z Leszkiem Kołodziejskim.

Iza Połońska jest także trenerem wokalnym. Przygotowuje aktorów i studentów do ról śpiewanych. Współpracowała z Łódzką Szkołą Filmową, ze Szkołą Aktorską przy Teatrze Śląskim w Katowicach, z Akademią Muzyczną w Łodzi, z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka, z Teatrem Lalek Arlekin w Łodzi, z Teatrem Studyjnym, a ostatnio z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi.

ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI

Aktor filmowy i teatralny, lektor, kompozytor muzyki do etiud filmowych oraz autor muzyki i tekstów piosenek, które sam wykonuje. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTiT w Łodzi. W filmie debiutował w 1981 (Wielka majówka Krzysztofa Rogólskiego), w teatrze w 1983. Laureat Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za osiągnięcia aktorskie w teatrze i filmie oraz Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr” – za sezon 1992/1993, a także Wiktorów, Złotej Kaczki, Nagrody im. prof. Aleksandra Bardiniego na XVIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Występował w Teatrze Studio w Warszawie, od 1997 jest aktorem Teatru Narodowego.

RAFAŁ KŁOCZKO

Dyrygent, kompozytor. Kształcił się w Gdańsku, Krakowie i Wiedniu pod kierunkiem, m.in. R. Delekty, W. Michniewskiego, J. Przybylskiego, M. Guidariniego, J. Kaspszyka, C. Mettersa. Był laureatem programów Instytutu Muzyki i Tańca („dyrygent-rezydent” i „kompozytor-rezydent”). Regularnie współpracuje m.in. z Operą Śląską, La Monnaie w Brukseli, TW-ON w Warszawie i Cappellą Gedanensis. Poprowadził kilkaset koncertów kameralnych i symfonicznych, a także – również jako kierownik muzyczny – kilkanaście tytułów operowych (Il Trittico G. Pucciniego, Cosí fan tutte W.A. Mozarta, Orfeo ed Euridice C. W. Glucka, polską prapremierę Franceski da Rimini S. Rachmaninowa). Szczególnym zainteresowaniem darzy operę, dlatego doktorat poświęcił  zapomnianemu dziełu L. Różyckiego Eros i Psyche, do którego wykonania doprowadził w 2015 w Operze Bałtyckiej, a dwa lata później przygotowywał tę operę jako asystent dyrygenta w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Z maestro Bassemem Akiki współpracował w Operze Królewskiej w Brukseli przy światowej premierze Frankensteina M. Greya. W ostatnim czasie poprowadził spektakle opery Traviata w Operze Śląskiej oraz operę Orfeo & Majnun D. van der Haarsta w Operze w Valetcie (Malta), pracował przy wiedeńskiej premierze Halki czy Króla Rogera w TW – ON. Uhonorowany szeregiem stypendiów i nagród artystycznych, m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako pierwszy Polak pełnił funkcję asystenta dyrygenta w ramach festiwalu Salzburger Festspiele 2016, a w 2017 rozpoczął staż dyrygencki w Operze Wiedeńskiej.

dr hab. LESZEK KOŁODZIEJSKI – solista i kameralista, aranżer, muzyk sesyjny, adiunkt AM w Łodzi, stale współpracuje z łódzkimi teatrami.

KUBA RACZYŃSKI – saksofonista, był członkiem zespołu Varius Manx, obecnie gra w założonym przez siebie Kuba Raczyński Set, koncertowym zespole Moniki Kuszńskiej.

RADOSŁAW BOLEWSKI –  perkusista i wokalista zespołu Fonovel (zespół pop-rockowy).

MICHAŁ GROTT – muzyk sesyjny, basista, kompozytor. Debiutował w 2000 w zespole Kasi kowalskiej. Autorska płyta Grottmusic nominowana do nagrody Fryderyk 2010.

Bilety w cenie: 50-normalny, 40-ulgowy – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00, a w dniu koncertu od godz. 9.00 do momentu rozpoczęcia koncertu.

Polub wiadomość
Reklama