Oprowadzanie kuratorskie, koncert i warsztaty w BWA na koniec wystawy „Leśniczówka”

Powrót do Informator Kulturalnego

dziś

arrow
arrow

20 WRZ 11:00

locationKielce, BWA

Oprowadzanie kuratorskie, koncert oraz warsztaty śpiewu przygotowali na koniec wystawy „Leśniczówka, sztuka organiczna z Dąbrowy Dolnej” w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach tworzący ją artyści. Finisaż odbędzie się w niedzielę 20 września.

O godz. 11 rozpoczną się warsztaty śpiewu alikwotowego „W stronę polifonii”, które poprowadzi Krzysztof Wrona. Wstęp wolny, ale zajęcia skierowane są do osób, które mają już pewne doświadczenie w pracy z głosem. Warsztatom towarzyszyć będzie projekcja wizualizacji Mateusza Gromadzkiego.

„Wszystko wibruje, cały wszechświat i każda komórka naszego ciała. Zestrojenie się z wibracją świata daje pełnię jego przeżywania w przestrzeni dźwiękowej. Śpiew alikwotowy to najwyższa wibracja dźwiękowa, jaką człowiek jest w stanie osiągnąć przy użyciu aparatu głosowego.

To joga oddechu. To jedna z metod niwelowania psychicznych blokad. To możliwość tworzenia własnej niepowtarzalnej muzyki i współpracy z innymi muzykami.

Żeby dotrzeć do źródła rzeki, trzeba iść pod prąd. To długa droga, trwa około osiem do dziesięciu lat. O tym, czy nią pójdziecie, zdecyduje wasza wrażliwość na dźwięki. Będę wam towarzyszył w tej drodze, pokazując ćwiczenia i różne możliwości wykorzystywania śpiewu alikwotowego w nurcie muzyki intuitywnej.

Każda norma działa oziębiająco na muzykę. Muzyka intuitywna łamię jej matematyczny kanon. Każdy oddycha inaczej, w każdym świat śpiewa inaczej. Pozwólcie sobie śpiewać na swoich zasadach“ – napisał o warsztatach Krzysztof Wrona.

Finisaż rozpocznie się o godz. 17 od oprowadzania kuratorskiego po wystawie. Około godz. 18 z koncertem wystąpi Wielokulturowy Zespół Ludowy „Wioha” w składzie: Dorota Cuprjak (śpiew), Krzysztof Wrona (śpiew, akordeon, bęben), Asteniusz Cuprjak (gitara, akordeon, wokal) – założyciel zespołu Jaźna i członek zespołu Nowica 9, Sławomir Forysiak (bębny) – muzyk zespołu Nowica 9, Grzegorz Pardela (bęben, talerze).

Kurator Jan Sajdak tak napisał o wystawie: „Leśniczówka w Dąbrowie Dolnej koło Bodzentyna to miejsce niezwykłe, wyjątkowy, oddolny, niezależny ośrodek kulturalny w Górach Świętokrzyskich. W pochodzącym z początku wieku drewnianym gospodarstwie, użyczonym przez Świętokrzyski Park Narodowy Stowarzyszeniu na Rzecz Odnowy Wsi ODNOWICA, mieszkają artyści Daria Kozłowska-Wrona i Krzysztof Wrona. Zjeżdżają się do Leśniczówki regularnie ludzie kultury z całej Polski, muzycy, malarze, rzeźbiarze, ludzie teatru, filmowcy. Na wystawie prezentujemy artystyczne środowisko skupione wokół Leśniczówki”.

Na wystawie w BWA pokazano rysunki i leśne tkaniny Darii Kozłowskiej-Wrony, szyte rzeźby i rysunki Ewy Dąbrowskiej, materiały wideo Mateusza Romaszkana, który od dłuższego czasu zbiera materiały do filmu o Leśniczówce, obraz Mateusza Gromadzkiego i instalację Mateusza Gromadzkiego i Mateusza Romaszkana, obiekty świecące i niezwykłe laleczki Krzysztofa Wrony, rysunki Elizy Paś, film Piotra Pardeli, rzeźby plecione Jana Sajdaka.

 

fot. BWA

Polub wiadomość
Reklama